| BiancaNumeOriginal a întrebat:

Am 14 ani si sunt fata. De Revelion ma duc la niste prieteni. Anul trecut mi s-a oferit bautura dar n-am baut. Anul asta as vrea sa beau si eu dar nu vreau sa ma imbat. Daca beau un pahar de sampanie dulce e prea mult? Imi puteti spune maxim cat sa beau fara sa ma ametesc?(am 1.65 si 60 kg daca conteaza)
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| metehne a răspuns:

Bună! Depinde de la persoană la persoană. Unii se îmbată mai ușor ca alții. Deși având doar 14 ani, e okay să te rezumi la șampanie și bere. Ce voi zice în continuare e explicația cazului în care vei decide să bei și altceva în afară de șampanie. (Nu o să pățești nimic dacă bei doar șampanie, cu condiția să bei un pahar și în niciun caz pe repede înainte)
Încearcă să consumi băuturi care nu-s tari, o bere (bea-o încet, nu o da peste cap)
Dacă ți se oferă să zicem vodka (de obicei e amestecată cu suc), bea din pahar puțin câte puțin, nu e apă, ține minte. Cu shot-urile la fel, dă unu și așteaptă câteva minute, vezi cum reacționează corpul tău. De obicei îți cam dă semnale când să te oprești, trebuie doar să fii atentă, și să nu accepți băutură sau să bei în excess doar pentru că e cool.
Cum am mai zis, depinde de la persoană la persoană.
Distracție frumoasă și ai grijă!

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Lucrul asta nu il stie nimeni pana nu i se intampla. Bea si tu o gura sau doua si vezi cum este. Oricum ai doar 14 ani si nu mi se pare o varsta potrivita pentru a bea prea mult ci doar sa gusti putin. Stiu ca probabil sfatul ce urmeaza este unul babesc si o sa spui ca nu are cum sa se intample, dar ai grija cine si ce iti ofera de baut, nu oricine are bune intentii chiar daca cunosti persoana respectiva. Distractie placuta!

| BiancaNumeOriginal explică (pentru Aasdfghj):

Multumesc pentru sfat.