| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani jumatate si de mica mananc numai cartofi prajiti (la pranz si seara sau uneori doar la pranz). Am 1.58 inaltime si 43.6 kg (intr-un an m-am ingrasat 1.2 kg) ..am auzit ca pe la varsta de 17-18 ani vor exploda[ laughing))) ] cartofii prajiti in mine si ma voi ingrasa foarte repede. Problema este ca nu pot renunta la cartofii prajiti, dar totusi am prins frica de cele auzite. Ce pot face pentru a renunta la acestia.
Mai exista o problema. Altceva nu pot manca pentru ca imi vine sa vomit de la aproape orice. in special de la mirosul de ciorba.
Ajutati-ma va rog!
Scuzati categoria dar e cea mai populata
P.S. Ofer funda!

1 răspuns:
| IcePhσeníx a răspuns:

Hei.
Cartofii prăjiţi nu o să explodeze niciodată în tine, dar te poţi îngrăşa.
Cartofii prăjiţi sunt o ispită...asta e clar, dar trebuie să te abaţi de la ei, pentru că nu sunt buni deloc în exces.
Încearcă să mănânci alimente uşoare pentru început..deoarece organismul tău s-a adaptat la un stil de viaţă.dar uşor, uşor ai să te înveţi să nu mai mănânci cartofi prăjiţi.(Atenţie! Nu spun că nu mai poţi mânca cartofi prăjiţi, spun doar că trebuie sa ii consumi ocazional).
Multă sănătate, şi sper să îţi rezolvi problema.