| MariaNicolee a întrebat:

Am 15 ani si sunt foarte rusinoasa. Cu colegii din scoala gimnaziala eram super ok nu eram rusinoasa...dar cu alte perosane sunt foarte rusinoasa, dar mai ales cu baietii intr-o relatie. Nu stiu de ce sunt asa si incerc din rasputeri sa nu mai fiu asa dar. Pe deasupra ma mai si inrosesc. Nu stiu ce sa fac sa nu mai fiu asa. Sfaturi? P.s: Am trecut la liceu trebuie sa nu mai fiu asa rusinoasa! Help mee!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna!
In primul rand trebuie sa tii minte ca nu conteaza ca respectivul/a este intr-o relatie, si el/ea este o persoana exact asa ca si tine. Nu este cu nimic superioara sau ceva de genul.
Nu o sa te manance daca o sa vorbesti cu ei, poate chiar o sa gasiti anumite lucruri pe care le aveti in comun.
Incearca sa joci teatru daca esti in stare. Ia initiativa si nu mai fii o persoana retrasa. Asa eram si eu la inceput, cel mai bun la toate dar cand venea vorba de socializare ______. Exact asa eram si eu...Fii atenta. Nimeni nu te cunoaste acum, in noua clasa de la liceu. Poti sa fii ce vrei tu sa fii, poti sa incepi o pagina complet noua in viata ta. Nu conteaza ce ai fost pana acum, nu conteaza daca ai fost o c_____ sau o printesa manierata, acum poti sa fii tot ce vrei tu sa fii intrucat nimeni nu te cunoaste. Ia initiativa in tot ce faci. Fii buna, prietenoasa cu cei din jur si sa nu-ti fie frica sa vorbesti cu ei. Nu patesti absolut nimic daca vorbesti cu cineva. Baietii cu iubite nu mananca fete. Sunt tot baieti dar care au iubite...e simplu.

In al doilea rand____ si ce are faptul ca rosesti? Din contra, mi se pare un atuu daca stii sa te folosesti de el. In unele cazuri te face si mai draguta decat esti deja.

Fii prietenoasa cu toti, saluta-i si cel putin prefa-te ca iti pasa de ce mai fac cei din jur.
O sa vezi ca o sa vorbeasca ei cu tine daca esti asa, nu o sa fie neaparata nevoie sa te bagi singura in seama.
Bafta!

| MariaNicolee explică (pentru RainmakerX):

Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi si voi tine cont de ele. La baietii ma refeream cand sunt intr-o relatie eu cu respectivu nu el cu alta. Dar mersi oricum!

| RainmakerX a răspuns (pentru MariaNicolee):

Okay,ma bucur ca te-am ajutat! Nu trebuie sa-ti fie rusine de propriul iubit... fii tu insati, daca nu stii ce sa vorbiti atunci vorbeste despre el si afla ce-i place si ce nu sau pur si simplu zambeste si asteapta sa puna el intrebari. O zi placuta in continuare!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vb mai des cu mai multa lume

| CristinaDanciu a răspuns:

Îţi spun că, fetele timide sunt cele mai apreciate. Bucură-te de tine însuţi! Băieţii vor aprecia obrajii tăi îmbujoraţi când îţi vor face complimente. Poţi face o mică schimbare intrând în grupuri de prieteni care te fac să te simţi în largul tău, aşa vei remedia problema. Oricum cu timpul te vei schimba.
Îţi urez succes!

| AnaCristea31 a răspuns:

Buna! incearca sa iti controlezi emotiile ..eu asa fac si nu ma inrosesc deloc. exerseaza si fi mai increzatoare! Succes kiss Funda? big grin