| anonim_4396 a întrebat:

Sfaturi pentru a nu ma reapuca de fumat! Help pls nu mai pot spune nu crying incerc din rasputeri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebuie sa te documentezi in acest domeniu, care inseamna ''fumatul'' si sa vezi cat rau poate sa faca acest viciu, este in joc viata ta de ce sa nu ai o gandire reala si sa vezi ca nu este bine.

daniela
| daniela a răspuns:

Daca te-ai lasat deja pentru ce sa te mai apuci. Uitat-te si tu pe http://www.top1.ro/DreadKnight/cum-arata-plamanii-unui-fumator.html sa vezi ce inhalezi si cum iti tratezi plamanii.

| monyk a răspuns:

Buna, pune-ti ambitia mai multa ca sa poti reusi, totul depinde de tine, cand te tenteaza sa fumezi, mesteca o guma si gaseste-ti ceva ocupatii si stai departe de cei care fumeaza, arunca tigarile, strici sanatatea si banii cu ele, gandeste-te la asta...sa stii ca daca ai ambitie sigur poti reusi, trebuie doar sa vrei, ca de putut se poate!

prfml
| prfml a răspuns:

Nu te lasa de tigari evitand fumatorii, aruncand scrumiere si tigari cum am fost invatat cand am fost undeva care lasatul de tigari le era specificul, am consideran ca daca fac asta sunt ca o bomba cu ceas sau ca un element chimic care intra in combinatie cu alt element chimic si explodeaza, big grin, asta asa ca un exemplu care sa iti intareasca ambitia, care ste elementul cheie. Asa ce te intreb : vrei a traiesti? vrei sa traiesti mult si sanatos? vrei ca in loc de 20 de ani sa ti se dea 30? Vrei sa nu imolnavesti pe cei din jurul tau? Vrei sa ai copii sanatosi? Mai departe anticipeaza tu raspunsurile.

nony
| nony a răspuns:

Vointa este singura care te poate scapa.Nu exista sfat, nu existá remediu.totul este psihologic.
Daca nu poti lupta cu 1 gram de iarba.inseamna ca viata te bate la 0.

| adinaciosescu a răspuns:

Eu am tinut un pachet in vitrina, nedesfacut, vreo 2 luni si am rezistat tentatiei.De cate ori intindeam mana catre el, imi spuneam ca sunt mai puternica decat ele.Am o deviza.NU POT NU EXISTA, doarNU VREAU. Iar daca vrei cu adevarat ceva...poti.Dovedeste-ti asta tiesi vei vedea ca se poate. E greu dar se poate.Eu am 2 ani de cand nu mai fumez si ma simt foarte bine.MULT NOROC.

| Dianna a răspuns:

Eu aveam niste plasturi care te fac sa te lasi de tigari. dar nu stiu daca le mai am. dar daca le gasesc ti le dau pentru ca eu nu am nevoie de ele!

| girlxx21 a răspuns:

Daca nu ai ambitie nu faci nimic..incearca sa faci unele tratamente am impresia ca pe pachetul de tigari scrie un numar telefon la care poti suna in cazul in care vrei sa te lasi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune pachetul pe masa si de maine nu mai fumezi, asa am facut eu, nu mai fumez de 6 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Insurubeaza-ti bine in cap ideea ca nu mai vrei sa fumezi, ca e nociv, da dependenta si-ti pune in pericol viata. Mandreste-te ca ai reusit sa abandonezi fumatul (asta inteleg eu din postarea ta) chiar si pentru cateva zile si vei vedea ce mandra vei fi peste alte cateva zile.

| ivona a răspuns:

Stii cum am facut eu? in fiecare zi imi ziceam: daca rezist azi, maine nu voi mai simti nevoia de a fuma; la mine a dat rezultate, acum depinde cat esti de motivat(a). eu te inteleg perfect, tin sa-ti spun ca eu simteam si durere fizica, ma durea capul si aveam ameteli( mai ales ca eu am renuntat automat si la cafea). eu te sfatuiesc sa incerci sa bei cat mai multe ceaiuri, asta te poate face sa uiti de tigara, si daca este posibil sa renunti si la cafea si coca-cola( macar pana vei uita de tigari)BAFTA.