| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani și aș dori să învăț mai bine engleza. În prezent traduc cât de cât corect, dar aș vrea să vorbesc fluent și să traduc mult mai bine. Eu sunt genul de persoană care se prinde mai greu de anumite lucruri, care este rar fascinat de ceva și care este cam leneș. Acum sigur îmi veți spune că filmele și jocurile video mă ajută foarte mult în a învăța această limbă, dar cum am mai spus sunt o persoană cam grea de cap și cam leneșă. Ce sfaturi îmi dați?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Esti atat de lenes ca nic macar nu poti sta in pat sa te uiti la filme si documentare in engleza? Da ce faci tu atunci toata ziua? Staisi te uiti p pereti?

| Violleta2022 a răspuns:

Tie, in mod special, ti-as recomanda un preparator pentru engleza, un profesor, care sa-ti explice gramatica, sa te ajute sa o intelegi si sa formezi propozitii, sa scrii corect, sa citesti corect cu accent si ulterior, sa vorbesti fluent.

| Andreeush a răspuns:

Descarcă aplicația duolingo pe telefon, te va ajuta mult pentru început.
Pe lângă asta poți să te uiți în fiecare seară la câte un film în engleză.
E foarte important să fii atent și la școală la orele de engleză.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Pentru a invata engleza pentru a traduce si a vorbi din ce in ce mai fluent nu? pentru ca nu poti sa inveti toata engleza din prima, inveti pe tot parcursul anilor de studiu, ai nevoie in primul rand ca sa intri in ritm daca nu ai mai vorbit de mult de cursuri, practica, foarte multa practica, nu ai cum sa inveti engleza daca vorbesti si scrii mereu in limba natala... practica.