| sincerr96 a întrebat:

Buna TPU.
Am 16 ani si imi place mult de o fata de la scoala.
Prima data am vorbit pe facebook cu ea nu foarte mult doar am intrebat-o ce face si cum este pe la scoala.
A doua zi la scoala prietena ei cea mai buna vorbea cu ea si eu tocmai ce ajunsesem la scoala si m-a intrebat daca mie imi place de ea.Eu atunci pe moment nu am mai stiut ce sa zic pentru ca era si ea de fata si am plecat.
Am vorbit cu prietena ei pe facebook si pana la urma i-am zis ca imi place de ea.
Cam dupa 2 saptamani de cand mi-a acceptat cererea observ ca nu mai este in lista de prieteni. Ii trimit alta cerere dar nici un raspuns.
Pe fiecare zi cand merg la scoala in pauze ies din clasa ca sa o vad.Cand ea vede ca ma uit la ea se uita si ea la mine timp de 2-3 secunde si dupa aceea se uita in alta parte.
Intrebarea este de ce se comporta asa cu mine m-a scos din lista de facebook dar se uita de fiecare data la mine cand ma uit si eu la ea.
Ce pot sa fac.
Sunt cam timid cand vine vorba sa vorbesc cu ea dar prietena ei cea mai buna este in clasa cu mine, sa ii zic sa vorbeasca ea cu ea?
Nu mai stiu cum sa reactionez sa aflu daca si ei ii place de mine pentru ca mie imi place foarte mult de ea.

Dau funda celui mai bun raspuns.

5 răspunsuri:
| Azre a răspuns:

Scoate-o mă în oraș nu trimite izmene pe călători ca să îi spună ce ai tu să îi spui.

| AliGab a răspuns:

Trebuie sa o intrebi tu. Nu include prietenii in intimitatile tale. Poate ca este prietena ei cea mai buna, dar cred ca ar fi bine daca te-ai duce tu sa-i spui ca o placi si daca o poti duce acasa dupa ore (sau la autobuz daca este navetista), singuri fara prieten/a. Ai grija ca fetelor nu le plac baietii timizi, dar nici prost educati. Trebuie sa ai curajul sa vorbesti cu ea, dar totodata sa o respecti si sa-i respecti si sentimentele. Daca ei nu-i place de tine, o vei lasa in pace. Eu cred ca ai curaj, dar pur si simplu esti la inceput si nu stii ce sa faci. Du-te la ea, vorbeste persoanal cu ea, fara intermediari si fara facebook, si vei vedea ca lucrurile se vor lamuri. Succes

| Cristiann25 a răspuns:

Pai ar trebui sa o pui pe prietena ei cea mai buna sa o intrebe daca te place si apoi sa-ti spuna tie daca tot esti asa timid desi fetele apreciaza cand un baiat le intreaba fata in fata!

| Loreley07 a răspuns:

Parca ai avea 13 ani nu 16. Cea mai buna solutie este sa vorbesti cu ea fata in fata daca tot spui ca ati vorbit si pe facebook important este ca ai facut primul pas.Nu ai de ce sa fii timid pentru ca nu este nici prima si nici ultima relatie.Atunci cand faci pasii spre ea pune-ti intrebarea"Cat de rau poate sa fie "si o sa te mai linistesti. Daca ti-e frica de un refuz mergi mai departe cu capul sus inseamna ca asa a fost sa fie si macar stii una si buna. Sper ca te-am ajutat.Cel putin asta este parerea mea.

| lauramary a răspuns:

Cum te cheama?