| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani și pur și simplu nu mai pot să învăț aproape nimic, nu mai rețin nimic. Eu zic că cauzele ar fi lipsa somnului, timpul pe care-l petrec pe telefon și faptul că nu am mai învățat. Parcă sunt stresat de gândul că dacă învăț nu o să rețin nimic. Oare e și din cauză că nu am încredere pe deplin în mine? Sau frică de eșec? Cred că sunt mai multe cauze. Nici nu mai știu cum să învăț. De obicei când eram mai mic învățăm foarte repede, dar daca nu am mai făcut asta de mult timp+lipsa somnului și a butonatului pe telefon. Învățăm bine mai ales lucrurile care-mi plăceau. Acum nu mai pot nimic. Mulți oameni zic să creez o poveste cu ce am de învățat, dar eu am mult de învățat, nu am 5 sau 6 cuvinte pe care le-aș putea memora cu ajutorul unei povești. Vreau sfaturi!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este sigur lipsa somnului!
hai sa-ti explic!
Corpul nostru produce 2 hormoni vitali bunei functionari a creerului: serotonina si melatonina, NUMAi cand odrmim si numai intre orel 10 seara si 2 dimineata.
Daca obisnuiesti sa u odrimi intre orele acelea, corpul tau nu produce cei 2 hormoni. Daca nu dormi de multe luni intre orele alea, deja esti in deficit si apar problemele de sanatate: oboseala excesiva, lipsa de concetare, dureri de cap si migrene, depresii, anxietate, paranoia, schitofrenia, diabet samd.
Cum ai dezvoltat o adictie pentru telefon, poti chiar sa faci cancer la creier, deja este un senal tras de neurologi, ca sunt zilnic cazuri noi de cancer la creier, din cauza telefoanelor si a undelor emise.
Asadar, telefonul ala numai bine si sanatate nu-ti aduce, iti distruge sanatatea, viata, scoala, viitorul.
Inchide-l cand vii acasa de la scoala si apuca-te serios de invatat, iar noaptea, la 10, culcarea.

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât nu dormi suficient e normal să nu fii în stare să înveți.
Mai bine lasă telefonul deoparte și nu mai pierde nopțile aiurea.

Răspuns utilizator avertizat