| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani, sunt leneș, nu prea mai învăț, mă culc târziu și nu îmi place deloc de mine. Ce aș putea pentru a mă dezvolta și a uita de obiceiurile proaste? Am încercat de atâtea ori să-mi schimb comportamentul, dar degeaba, după câteva zile revin la aceleași obiceiuri proaste. Mi-e foarte greu să învăț și am senzația că voi uita tot. La mine există doar dorința de a mă schimba, în rest nimic. Ce aș putea face?

Răspuns Apreciat de Editori
| Marbea a răspuns:

Probabil dorinta nu este asa de puternica, dar continua sa vrei sa te schimbi si ia-o usor pas cu pas. Invinge lenea facand cate ceva, chiar daca nu ai chef sa faci, citeste o carte, nu sta tarziu la calculator sau pe telefon, uita-te la filme motivationale. Structureaza lectia si retine ideile principale si nu lasa lenea sa te acapareze.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai drinta de a te schimba, atunci fa-o!
Culcarea la ora 10! Nu mai tarziu
Scularea la 7 dimineata si facut sport minim 30 min, apoi mic dejun si pus mana pe invatat (dacainveti dupa amiaza).
Daca inveti dimineata, atunci scularea la 6 sau 6.30, alergat 30 minute, dus, mic dejun si apoi plecat la liceu.
La intoarcere, mananci pranzul, apoi te odihensti 30 minute pe telefon, televizor sau computer, dupa care te apuci de teme.
Telefonul si computerul stau inchise pana termini de invatat la toate obiectele, in felul asta nu te distrage.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic că ai început deja să faci ceea ce trebuie.
Ce ai făcut? Te-ai dedublat. Este în tine unul care așa cum îl descrii, este leneș. Să îl numim UNU. Mai este unul, să îl numim DOI, care dorește schimbare într-o direcție pe care el o consideră bună. Bună pentru ce? Pentru viața lui viitoare. Pentru viața viitoare a cui? A lui UNU+DOI. Pe acesta să îl numim TREI. Care este soluția? Orarul zilnic. Să te uiți pe You Tube la video cu cei din Legiunea Străină Franceză. Când intră acolo ei sunt oameni obișnuiți. Ce îi face să devină luptători de elită? Orarul. Dar a călugărilor luptători de la Shaolin? Orarul! Ce înseamnă cuvântul - orar-? Conține în el cuvântul oră, care are 60 de minute.
Așa că într-o bună zi, dar nu lăsa pe mâine, sau chiar pe poimâine, care este egal cu niciodată, ci azi, acum, după ce citești aceste rânduri, fă un orar, care să înceapă cu acum.
Hai să fim foarte duri. La vârsta asta ai aflat despre viață, că te naști trăiești și mori. Cum ar fi să îți faci un orar pentru următorii 50 de ani! Care începe cu, trebuie să termin liceul. Dar acest orar, are în el zile și ore. mai ales ore. Ziua se împarte în ore. Și mai importantă decât ziua sunt orele! Deci orarul trebuie să fie pe ore, iar în orele zilei trebuie să încapă activități care să satisfacă și viitorul tău pe 50 de ani, și nevoile lui UNU.
Când să începi să scrii orarul, Orarul, ORARUL și să îl aplici? Acum! Și atunc camera ta se transformă în Legiunea Străină și în Templul Shaolin ( în care se ascunde un leneș numit UNU, dar asta o știm numai tu și e). Cum crezi că sunt la început acei legionari, acei călugări? Exact ca tine! Ce îi face să devină maeștri? Un Ideal de toată viața! Așa că, in prima oră în noua ta cameră, caută idealul acela mare, mare pentru care să lupți. Iar acel ideal are deja în tine un mugure, dorința de schimbare.

| Osneros a răspuns:

A goal without a plan is just a dream.

Fa pasi mici. Daca-ti schimbi radical stilul de viata o sa recedivezi in mai putin de 2 saptamani.

| Andra9pk a răspuns:

Tu nu ai motivatie.
Esti distras probabil de alte lucruri, esti delasator. multi sunt asa la varsta ta. la modul :"e ora 5. Lasa ca incep sa invat de la 6." La 6 zici ca la 7 si tot asa. te iei cu altceva. stabileste-ti bine un plan si respecta-l. organizeaza-te! Daca ti-ai stabilit ca la 4 inveti la mate, pai la 4 inveti, nu faci altceva. Fii mai strict cu tine ca sa reusesti. Fa ce iti propui, lasa alta activitate in acel moment. Si nu sta cu tel langa tine pentru ca te poate tenta sa-l deschizi, sa verifici insta/Facebook (de exp) laughing