| Mihai7521 a întrebat:

Luna viitoare incepem scoala si tocmai am intrat la liceu. Parintii mei mi-au promis ca imi vor lua un telefon si un calculator de gaming daca am note mai mari semestrul asta... eu si scoala fiind destul de certati din pacate. Cum as putea sa ma schimb, in asa fel incat sa nu mai fiu asa delasator si lenes? Inca de mic mi s-a spus ca sunt foarte inteligent si ca invat doar cand vreau, lucru adevarat avand in vedere ca la unele materii am excelat iar la altele am fost in prag de corigenta... laughing Stiu ca acum e sansa mea sa o iau de la capat pentru ca am alti profesori, si voi putea sa imi fac o imagine buna in fata lor daca sunt cuminte si nu deranjez orele, insa as vrea sa stiu cum as putea sa scap de obiceiurile astea proaste si sa ma impac mai bine cu scoala. Sunt destul de determinat sa ma schimb pentru ca am foarte multe de castigat de la parinti, insa simt nevoia si de sfaturi prin care as putea deveni mai harnic. Ce imi recomandati? Cel care imi ofera un sfat concret si bun primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Hey!
Este super ok că dorești să faci o schimbare! Pentru început, ar fi bine să ai un targhet. Notează-ți pe foi și lipește-le undeva la vedere ideile și lucrurile pe care le ai de făcut. Asta te va ajuta să te ții de ele. După, încearcă să nu te lași distras de anturaje. Am fost îndrumător pentru o clasă de a noua de la mine din oraș, am fost ca tine și tot ce pot să îți spun este că ai timp să devii un om de succes, mai ales dacă reușești să îți menții gândirea pozitivă și altruismul! Este un semn extrem de bun. Nu te lua cu copiii "populari". Nu există așa ceva, popularitate. Dacă vrei să fii diferit, nu fi ca ei. Să fumezi, este o prostie, la fel este să bei ori să ai orice fel de viciu. Eu nu am ascultat și am făcut infarct la douăzeci de ani din cauză că nu am putut să mai ies din vicii. Totul este o iluzie, repet. Îți dau un sfat ca o soră mai mare, pe mine nu a avut cine să mă îndrume, însă... poate tu, ai noroc. Nu privi temele ca pe teme. Știu că sună nebunesc, dar încearcă să le vezi că pe o chestie didactică pentru tine. Nu învăța de gura nimănui. Învață pentru că vrei tu. Nu pentru că îți spun alții. Învață pentru viitorul tău, să le arăți părinților că nu s-au înșelat în privința ta. Anii trec mult mai repede. Acum ai șansa să ieși în evidență. Fii curios, privește documentare, lucruri interesante, poze, imagini despre diferite culturi și oameni, învață engleza, franceza și spaniola. Astea se caută acum, peste 5 ani. va fi diferit nu vei mișca fără ele. Deja dacă nu ai cunoștiințe de bază despre engleză nu poți să te angajezi în foarte multe locuri. Învață engleza la școală, orice întrebat o ai în cap și nedumerire, spune-o! Să nu îți fie rusine! Ai norocul de a învăța două limbi străine moca, nu rata șansa asta! Totul se va schimba la liceu. Tu alegi ce vrei să faci cu viitorul tău. Dacă vrei să fii ca și ceilalți, ori vrei să fii un om de succes. Fratele meu va da în I.T., are 17 ani și i-am spus de bine, este cel mai bun de pe școală pentru că a înțeles sfatul meu. M-aș bucura să îl înțelegi și tu, până atunci. multă baftă, prietene! Sper să ne auzim peste câțiva ani și să îmi spui ce alegere ai făcut! ♥️