| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani și de mic am avut coșmaruri in fiecare noapte cu diferite chestii care m-au traumatizat practic.Incepeam să țip noaptea în vis, părinții m-au dus la biserică etc.Pe la 8-9 ani nu puteam dormii fără plapuma pe cap indiferent că era 30 de grade afară eu tot cu plapuma pe cap stăteam deoarece auzeam pași prin casă, îmi era frică să mai dorm ca să nu mai am acele coșmaruri.Incepand cu varsta de 11-12 ani,nu am mai avut nici un coșmar dar a început o perioadă extrem de grea pentru mine.Începeam să mă bălbăi cu oricine, pe zi ce trecea deveneam tot mai bălbăit ca să zic așa iar în ziua de azi practic nu pot purta o conversatie normală cu cineva, și eu cred că de la acele vise am devenit așa. Vreau să știu cum pot avea din nou acele coșmaruri? Cred eu ca dacă le înfrunt și visez tot ce am visat cănd eram mic pot să scap de această problemă a mea care îmi distruge practic viața.Acord fundă și seriozitate.

2 răspunsuri:
| Kira5854 a răspuns:

Pai eu ti-as spune sa crezi in tine, nu in Dumnezeu sau in alta interventie divina, si nici in stafii care nu te pot atinge. Esti un om puternic, iar subconstientul tau iti joaca mici feste, ignora subconstientul si ai incredere in propriile forte.

| macheamamrsM a răspuns:

Buna! Si eu am uneori noaptea de la cosmarusi, atacuri de panica. Te rog sa nu iei asta in gluma, la mine functioneaza si ma calmeaza mereu. Pe parcursul zilei, cand iti aduci aminte inspira si expira si spune in gand Iisus. sper sa te ajute.