| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani și de mic am avut coșmaruri in fiecare noapte cu diferite chestii care m-au traumatizat practic.Incepeam să țip noaptea în vis, părinții m-au dus la biserică etc.Pe la 8-9 ani nu puteam dormii fără plapuma pe cap indiferent că era 30 de grade afară eu tot cu plapuma pe cap stăteam deoarece auzeam pași prin casă, îmi era frică să mai dorm ca să nu mai am acele coșmaruri.Incepand cu varsta de 11-12 ani, nu am mai avut nici un coșmar dar a început o perioadă extrem de grea pentru mine. Începeam să mă bălbăi cu oricine, pe zi ce trecea deveneam tot mai bălbăit ca să zic așa iar în ziua de azi practic nu pot purta o conversatie normală cu cineva, și eu cred că de la acele vise am devenit așa. Vreau să știu cum pot avea din nou acele coșmaruri? Cred eu ca dacă le înfrunt și visez tot ce am visat cănd eram mic pot să scap de această problemă a mea care îmi distruge practic viața.Acord fundă și seriozitate.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Îmi pare rău pentru problema cu care te confrunți, dar nu din cauza lipsei coșmarurilor se întâmplă. Ce te poate ajuta este sa mergi la un logoped. Câteva ședințe cu acesta te va ajuta mai mult. Nu ești singurul căruia i se întâmplă și exista o soluție. Nu te îngrijora.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu siguranta este importanta seriozitatea.Nu ai vrea sa studiezi Biblia si o sa primesti un raspuns favorabi. DACAdoresti intra pewww.jw.rog./ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu te iubeste enorm, nu este important de ce au fost cosmarurile, nu te mai gandi la ele, isus te-a eliberat de ele, nu te mai gandi, dumnezeu este omniprezent adica este prezent mereu, chiar acum este langa tine, te ia in brate; te saruta pe frunte si te apara de orie rau; nu te mai gandi la prostii https://www.youtube.com/watch?v=mLCzAOJHb2s

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Altul care nu știe pe ce lume trăiește.
Bre, nu înțelegi că din cauza coșmarurilor tot are probleme? Ce tot aberezi acolo cu Isus și Yehova?
Cum vrei să nu se gândească la ele dacă îi afectează relațiile sociale?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți recomand să încerci reprogramarea subconștientului.
Înregistrează-te pe telefon în timp ce reciți o afirmație sau două la timpul prezent de forma "Scap pentru totdeauna de orice fel de coșmaruri" sau "vizez în fiecare noapte cele mai minunate vise".
Pentru problema cu bâlbâiala poți folosi o afirmație de genul "Sunt complet capabil să port o conversație perfect normală cu oricine" sau "bâlbâiala mea dispare complet și pentru totdeauna".
Astea vor funcționa ca mesaje subliminale. Creierul este alcătuit din 2 părți, cea conștientă și cea subconștientă.
Partea subconștientă este activă în timp ce dormi și este programabilă. Așa funcționează și hipnoza. Practic, atunci când cineva te hipnotizează, scopul său este să te bage într-o transă adâncă astfel încât să-ți acceseze subconștientul ca să ți-l poată programa și astfel să execuți conștient comenzile date de el în timp ce te aflai în transă, când subconștientul era activ și conștientul inactiv.

Așa funcționează și aceste afirmații. Degeaba vor veni creștinopații să-mi zică că ce zic eu este o prostie pentru că eu am folosit tehnica asta pentru un scop și a funcționat aproape perfect.

După ce te-ai înregistrat, dai afirmațiile pe repeat și le lași să curgă în timp ce dormi până te trezești. Rezultatele nu vor veni instantaneu, ci în timp. La mine a durat probabil câteva zile să-și facă treaba și am rulat afirmațiile în timp ce dormeam cred că timp de 2 nopți.

O altă tehnică pe care o poți folosi este să-ți sugerezi că ești în totalitate vindecat de treaba asta, adică întotdeauna să te gândești că nu ești bâlbâit și că poți vorbi normal cu oricine.
Uită-te la asta: https://www.youtube.com/watch?v=tEUqCTxE3gk

De asemenea, citește din cartea "Inițierea în hermetism" de Franz Bardon partea teoretică care are vreo 30 de pagini și conține tehnici despre cum îți poți sugera anumite lucruri folosindu-se de respirație, mâncat, apă etc.
http://www.abardoncompanion.de/IIH-Romanian.pdf

Tot ce pot să-ți mai zic este că nu ai nimic de pierdut dacă încerci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! Si eu am avut tot felul de cosmaruri de cand eram mic, viseam tot felul de chestii, de bestii, ca ii era frica si ca eram paralizat in somn, fugeam de cineva, Acum am 15 ani si imi este frica de intuneric, poate te uitai la filme ce te infricosau, de exemplu cand eram mic ma uitam la "fenomene paranormale"Man descarca ti o aplicatie de pe googleplay pe telefon si inrengistreaza te in somn, vei putea trage singur concluzia!

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Problema ta nu a fost cauzata de lipsa de cosmaruri. Pentru a nunte mai balbai, eu iti recomand sa citesti cat mai mult. Sa citesti din carti de literatura, romane, daca vrei si religioase, apoi sa incerci sa povestesti ceea ce ai citit fie unui prieten sau coleg, fie unui animal de companie, fie in oglinda sau tie insuti. Trebuie sa antrenezi vorbirea.