| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani si sunt o fire mai timida si retrasa. Nu am decat 2 prietene cu care ma inteleg bine. Cu colegii de clasa daca vreau sa vorbesc simt ca ma bag in seama aiurea si prefer sa stau retrasa iar din acest motiv parinti mei spun ca sunt ursuza, ca nu comunic cu nimeni si ca o sa raman singura. Nu ma inteleg nici cu prietena lui fratimiu pentru ca face pe victima prea mult si prefer sa stau departe de ea. Daca vb cu ea ii spune ce vorbim daca nu vb la fel ii spune ca ma port urat cu ea pur si simplu nu o mai suport! si nici cu familia mea nu ma inteleg din acest motiv tot timpul eu sunt de vina. Imi vine sa mor. Toata familia ma trateaza ca si cum nu as exista si mai fac si grlume pe seama mea, m-am cam saturat. ce sa fac? Multumesc

Răspuns Câştigător
| dark2light a răspuns:

Buna! Cam stiu cum e faza asta.Tot ce trebuie sa faci e sa gasesti oameni care sa te inteleaga si sa te accepte asa cum esti.De multe ori familia te poate jigni mai mult decat cei straini, dar gandeste-te ca problema e la ei nu la tine.Imagineaza-ti ca esti un geniu neinteles.Asa patim noi cei timizi, suntem mereu judecati.Bafta!

1 răspuns:
| AtateaConditii a răspuns:

Poi asa sunt si eu dar incet incet parca ma schimb. Trebuie sa nu mai pui la suflet nimic, sa fi indiferenta si sa faci tot ce crezi ca te poate distra. Vorbeste cand simti nevoia nu trebuie sa vorbesti ca sa vada lumea ca nu esti o timida, daca nu vrei nu vrei dar sa nu taci pentru ca ti-e frica ci pentru ca nu vrei. Incearca sa fii mai rebela sa faci lucrurile fara acordul celorlalti, cauta un hobby care te pasioneaza.