| ancaelena24 a întrebat:

Buna TPU...am avut niste luni foarte zbuciumate iar lumea mea toata sta gata sa se prabuseasca si sper ca ma puteti ajuta.Sunt fata, am 19 ani si inca locuiesc cu parintii. As fi onorata daca ati binevoi sa-mi ascultati intreaga poveste, pentru ca ea vorbeste despre cele mai mari greseli ale vietii mele. (Oricat de stupid ar parea e adevarat si-mi e foarte rusine de asta. Stiiu ca voi nu veti putea face nimic dar sper ca veti putea macar sa-mi dati un sfat). Pe Facebook toata lumea posta poze si clipuri cu ei cum pot sa indoaie Iphone-uri 6 pentru cateva like-uri si am vrut sa fac si eu asta. Cum nu am bani sa-mi cumpar un Iphone a trebuit sa ma gandesc de unde sa fac bani usor si rapid. Toti prietenii mei faceau videolipuri de acest fel si am vrut sa incerc si eu sa fac asa ceva. La un moment dat am vrut sa renunt la aest "proiect" cand imi dau seama ca as putea sa-mi vand din bijuterii. Probabil veti crede ca sunt cea mai retardata persoana dar la acel moment mi se parea o idee buna. M-am dus la cel mai apropiat amanet si mi-am vandut cativa cercei si un inel dar se pare ca tot nu-mi ajungeu banii pentru un Iphone 6 asa ca ca am mai vandut si un medalion de la mama mea, inca erau prea putini bani dara acum putem sa cumpar acest telefon mai ieftin de pe internet. Ma duc acasa intru pe laptop, caut printre o gramada de oferte cand vad una care sa-mi convina. Comand si astept.Imi pregatisem o camera cu care sa pot filma cand voi indoi Iphone-ul. Peste 3- 4 zile (nu mai stiu exact) ma duc la posta ca sa-mi ridic pachetul. Cand ajung acasa observ cu spaima ca in cutie nu se afla decat o carcasa de la un telefon Samsung, forma castilor de la Iphone, o sticla cu apa si niste foite. Raman socata. Nu stiam ce sa ma fac. Vandusem multe bijuterii doar pentru o sticla cu apa?! Eram demoralizata si un pic disperata. Marele meu defect este ca atunci cand observ ca planurile mele se duc pe apa sambetei ma enervez, si ma ambitionez ca sa iasa asa cum vreau, mai ales ca facusem atatea sacrificii, trebuia sa-mi duc "scopul" pana la capat (chair daca era unul ridicol dar la vremea aia nu-mi dadeam seama). Ma gandisem ca daca sa cumpar de pe internet nu a fost o idee buna, mai bine este sa cumpar de la un magazin licentiat ca si Orange sau ceva de genul. Din nou aveam nevoie de bani. Si acum vine partea pe care o voi regreta pana la sfarsitul zilelor. Cutand pe internet moduri "simple si grantate de a face bani" dau peste un anunt care presupunea vanzarea unui organ in schimbul unei sume de bani. Dau pe anunt, citesc pana la capat...cumpanesc foarte mult si din disperare accept. Iau numarul de telefon il contactez pe tip. Ne intalnim negociem si asta a fost, m-am dus la un spital mi-am scos un rinichi si mi-am primit banii. (acum as da orice sa dau timpul inapoi). In fine, am cumparat Iphone-ul, am facut video-ul in care il indoi si l-am urcat pe net. La cateva saptamani dupa aceasta mama a observat ca-i lipseste medalionul si m-a intrebat pe mine daca stiu ce s-a intamplat cu el si nu am stiu ce sa-i zic. Eu mint extraordinar de prost si ma pierd cand sunt pusa la inghesuiala. Mama m-a presat atat de tare incat am recunosut (insa nu tot). I-am spus doar ca l-am vandut pentru niste bani (probabil daca i-as spune toata povestea si motivul cred ca nu as mai avea maini cu care sa mai tastez aceste randuri). Va dati seama ca la auzirea intaplarii mama mi-a facut o scena monstru cu o gramada de intrebari.(Chiar daca sunt majora mama ma trateaza ca pe un copil de 10 ani, ea e de moda veche). Acum insa, imi dau seama ca tot ce am facut a fost cea ami mica ingrijorare fata de calvarul ce aveam sa-l traiesc. La 2 luni dupa toata patania cu telefonul am inceput sa ma simt rau, foarte rau. Parintii au insistat sa ma duca la un medic pentru niste analize de sigurnta insa eu i-am asigurat ca sunt bine. Intr-o joi cand mama era la servici si tata in alt oras m-am dus pe ascuns la un spital ca sa verific totusi ce as putea avea. Acolo mi-a descoperit ca am o infectie in locul rinichiuli lipsa deoarece operatia nu a fost corespunzator si cel mai curand acel "doctor" care a efectuata-o nu era nici macar nu detinea atestat medico-legal. Domnul care m-a consultat si mi-a facut radiorafia mi-a spus ca trebuie efectuata o noua operatie pentru a indeparta infectia (el a vorbit folosind niste termeni pe care nu i-am inteles in totaliate. Am "citit" printre randuri). Problema este ca operatia costa mai mult decat mi-as putea permite vreodata. SUNT DISPERATA! Ce am facut?! Cum am putut sa-mi pun sanatatea in pericol pentru niste bani?! (Nu cred ca exista pe intreaga planeta o persoana atat de idioata ca mine care sa-si puna viata in cumpana pentru un scop atat de tampit. )Cum o sa le spun alor mei asa ceva. N-o sa avem nicidata suficienti bani pentru a ma vindeca din cauza faptei mele iar asta ma obsedeaza. Sufar groaznic din cauza bolii si a depresiei si ma gandesc serios sa ma sinucid. CE SA MA FAC? Lumea mea e terminata si nu mai vreau sa vad lumina zilei.Mi-am expus voua tulburarile si fricile mele nu pentru a ma plange. Stiu ca voi nu puteti nici sa intoarceti timpul, nici sa ma videcati, nici sa-mi strangeti banii necesari. Tot ce indraznesc sa va cer este o modalitate prin care sa le spun parintilor mei ceea ce am facut sau un prilej prin care as putea sa indrept lucrurile. Help!

Răspuns Câştigător
| Ionela1992 a răspuns:

Http://www.fanslave.net/ref.php?ref=1362900 poti face banii si aici

10 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Sper din suflet ca ai inventat totul...
Ai scris relativ corect deci nu cred ca ai probleme cu capul... probabil ca esti doar speriata.

De pe ce site ai cumparat chestia aia?
Ai facut multe greseli... in primul rand nu e bine sa cumperi decat de pe site-uri unde platesti la primirea coletului.
Totusi nu are logica. Ce sa caute sticla cu apa acolo?

Daca ai facut acele lucruri atunci nu stiu ce sa spun... nu poti decat sa vorbesti cu parintii tai. Pana la urma tot o sa afle.
Vrei sa mori?
Se pare ca mama ta se comporta asa cu tine din anumite motive... avea dansa anumite banuieli ca nu e bine sa te lase singura.

Sincer, nu am cum sa cred asa ceva dar daca e adevarat atunci cel mai bine vorbeste cu parintii. Noi nu avem ce sa-ti facem si probabil ca nici dansii nu prea au multe optiuni.

Ai omis cateva lucruri care pur si simplu mi se par mai mult decat absurde. *chiar daca povestea pare reala*

1. Ce naiba sa caute sticla aia cu apa in colet?
2. Ti-ai cumparat telefon cu banii aia?
Tu stii cat de mult costa un organ?
Iphone 6 gasesti naiba si cu 2500 de ron, si cu mai putin daca are defecte sau daca este 2-nd hand.
Nu are logica! Banii aia ii strangi in 3 luni de vacanta daca lucrezi la Annabella sau la cine stie ce market prapadit.

In fine.
Succes!

| Goete a răspuns:

Priveste lucrurile cu optimism, ai un Iphone 6 pe care l-ai indoit. Ai realizat visul vietii tale, restul ce mai conteaza? Si mai ai un rinichi pentru urmatorul Iphone 7.
Mai mult decat atat nu pot sa spun... Operatia pentru infectie e gratuita prin sistemul de asigurare.

| LePotato a răspuns:

Daca chiar e real ce ai scris aici, eu iti propun sa vorbesti cu parintii tai.

Sigur ai 19 ani? - nu prea imi vine a crede

| ancaelena24 explică (pentru LePotato):

Recunosc ca adevarul din istorisire a mai fost alterat pe ici pe colo...dar in esenta am fost sincera...Ideea e ca nu stiu cum sa procedez pentru a marturisii si sunt teribil de speriata crying

| LePotato a răspuns (pentru ancaelena24):

Dupa ce ti-a scos rinichiul, ai stat internata undeva?

Nu prea cred ca ti-au scos rinichiul si la 5 minute dupa ai inceput sa alergi pe strada.

| LePotato a răspuns (pentru LePotato):

Ti-ai scos sau nu rinichiul?

Daca da, nu ai toata țigla pe casa.

| ancaelena24 explică (pentru LePotato):

Binenteles ca nu Am stat mai multe zile in spiatl. Dupa cum am scris, mama era plecata de joi timp de o saptamana iar tata era in afara. Tin minte ca am fost sedata dar mai mult de 5-6 zile nu cred c-am stat. La sigur.

| ancaelena24 explică (pentru LePotato):

Nimeni nu a spus ca as avea-o. Si stiu si ma simt ca cea mai retardata persoana din lume deci in loc de critici care nu-mi sunt de folos as accepta sfaturi. Off Doamne! :'(

| LePotato a răspuns (pentru ancaelena24):

Nu-i adevarat, ai scris ca dupa un timp ai inceput sa te simti rau si te-ai dus la un control, unde ai aflat ca ai o infectie.

Eu am intrebat ce ai facut imediat dupa ce ti s-a scos rinichiul...

Ce mi-ai raspuns tu, nu se pupa cu povestea scrisa initial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Holy Fvck :o
Ce am citit aici e serios?