| IceCreamDoll a întrebat:

Prima zi de liceu a fost oribila crying. Nu stiu cum de pot avea un asemenea ghinion incat sa ma evite si sa-mi vorbeasca din varful buzelor pana si noii colegi. Oricat as incerca sa zambesc si sa port o conversatie placuta, ei tot nu ma baga in seama. Inca din clasa a 7a nu m-am mai putut intelege cu fostii colegi. Ii intrebam ceva si raspundeau repede si concis, apoi plecau. Acum, s-a intamplat ca o parte din ei sa ramana in clasa cu mine. Deci au ramas si barfele despre mine. Nu stiu cum pot sa fac sa ma lipesc de ei, sa ne intelegem normal, ca niste colegi. Oricum, nu sunt eu problema, pentru ca la pregatire amicii mei ma adora, iesim si in oras + ca am pastrat legatura si cu niste fosti colegi cu care m-am inteles si ma inteleg perfect. Poate toata problema asta este din cauza liceului, care este unul de fite, iar ei, fiindca au bani, li se pare ca li se cuvine orice, si ca pot sa se comporte mizerabil. Norocul meu este ca un baiat a venit sa stea cu mine in banca, doar ca este mut. Asteapta sa-l intreb eu ceva si raspunde repede. Exact ca ceilalti. Eu sper ca o sa-mi fac ceva prieteni, mai ales ca am intrat si la liceu, si asa da bine.
Intrebarea mea este ce sa fac sa ma inteleg bine cu ceilalti colegi si sa nu mai fiu asa marginalizata?

Răspuns Câştigător
| Patty99 a răspuns:

SI eu ma simt la fel dar incearca sa te intelegi ccu 2-3 elevi sau mutate in alta clasa oricum daca nu merge gandeste.te ca scoala e scoala nu loc de infiintat prieteni!winking fundisha?

3 răspunsuri:
| мιcнєℓℓє a răspuns:

Of doamne imi pare rau pentru tine.Imi este si mila de tine.Incearca sa te marginalizezi si sa nu stai cu ei. Daca ei sunt asa de fitosi da-i incolo sunt alti prieteni mai buni si mai de gasca.Sau poti sa ai o discutie cu cel mai fitos de acolo din grup si sa ii spui ca vrei sa fii si tu bagata in seama.Sau alta chestie,mie personal, parintii imi spun sa nu bag la suflet, deoarece vor fi in viata alte probleme mai grave si atunci cand te vei izbi de ele ce vei zice? Ca nu poti sa treci? Capul sus! Sper ca te-am ajutat cu ceva si te-am incurajat cat-de-cat...Succes la scoala! FUNDA?

| Vlad_1383 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine e foarte pacat de ce-ti fac. Sfatul meu este sa fii si tu un timp muta si sa-i tratezi cu aceleasi arme, poate ca nu azi, poate ca nu maine dar odata si odata o sa se plictiseasca sa te margianlizeze si daca e neaparata nevoie sa vorbesti cu ei incearca sa vorbesti asa plictisita de parca ai vorbi cu ultimi oameni de pe pamant dar fara fite. Atunci ei probabil se vor simti prost is vor vrea sa stea cu tine. Daca nu vrei sa faci asa iti propun sa ii lasi dracu si sa ai grija de prieteni tai, nu pune la suflet tot ce-ti fac ei. Sper ca te-am ajutat! Succes!

| Anca143 a răspuns:

Si eu am exact aceleasi probleme. Sincer, nu trebuie sa ii bagi in seama. Si incearca sa gasesti pe cineva cu care sa ai lucruri in comun. Sau incearca sa gasesti pe cineva care sa fie tot asa marginalizat, si sa te imprietenesti cu persoana respectiva. Asa e cel mai bine. Stiu ca e greu, si pentru mine a fost greu la inceput, mai ales ca nu sunt prea sociabila... Oricum, succes la liceu!