| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa ma descarc putin aici. Am 15 ani. Am o problema cu timiditatea si lipsa de incredere de cand eram mica. Ma integrez greu. acum ca am ajuns la liceu ma inteleg bine cu colegii. n-am probleme dar mereu ma simt singura. chiar daca sunt intr-o incapere cu mai multi oameni mereu ma simt singura. Din cauza lipsei de incredere am inceput anul cu niste note cam mici deorece mi-e frica sa raspund ca ceilalti sa nu rada de mine sau altceva. O alta problema ar fi ca mereu m-a interesat de aspectul meu fizic, mereu am grija sa arat bine dar singura chestie este ca sunt mai plinuta desi multi mi-au zis ca este ok cum sunt. Ce ma enerveaza este ca nici nu mai am multa motivatie. As vrea sa merg la sala dar tot asa. mi-e rusine de persoane. Uneori mai reusesc sa socializez dar mai mult cu fetele pentru ca sunt foarte timida si nu prea vorbesc cu baietii si cred ca din cauza asta nu voi avea niciodata un iubit..Mereu mi-a fost frica de singuratate. In afara scolii mai am prietene dar cu incetul incep sa se indeparteze de mine si ma cam evita. Inainte eram cele mai bune prietene. Doar cand au nevoie de mine imediat ma cauta si asta chiar ma doare. Nu stiu cum as putea sa scap de asta. Sa socializez mai mult. Cred ca ar fi cea mai mare dorinta a mea. Acum cateva zile am gasit un autor (Dale Carnegie) care a scris carti motivationale si chiar as vrea sa cumpar cateva. Parintii mi-au oferit sansa de a merge la un psiholog dar mereu am refuzat. Am inteles conceptul ca nu mergi la psiholog pentru ca esti 'nebun'. Dar nu simt ca sunt pregatita. As vrea cateva sfaturi de la voi pentru ca stiu ca ma voi simti mai bine! happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fato, trezirea... asa eram si eu la 14-15 ani. (Socialziam greu, ma integram greu in colectiv, etc etc) dar m-am trezit singur din "amortire" cand am vazut ca viata mea poate fi altfel..hmm poate e vorba despre un inceput de maturizare... Am invatat singur sa nu imi mai pese de toti mancatorii de ciuperci si n-probleme.
Gandeste-te ca in viata putini oameni te ajuta, aproape nimeni... Mai ai timp, nu e prea târziu... bucurate de scoala de prietene, de familie.
Daca tot nu ințelegi ar fi bine sa accepti propunerea parintilor

| NAT0 a răspuns:

Vrei sa te hipnotizez?
Mbine. Te relaxezi din fiecare muschi, fiecare fibra, fiecare celula.rolling on the floor
https://m.youtube.com/watch?v=yZOmDHsaP98
Poftim. Baga-ti castile si asculta linistit.
^Nu raspund daca nu te trezesti.rolling on the floor
*Am mai răspuns așa la cineva care voia să capete respect de sine. x2
> Dacă mergi la psiholog nu ești nebun, poate n-ai cu cine sta de vorbă și îi încarci capul lui cu problemele tale.
Și de ce să fi pregătită? Zici că faci sex cu psihologul și chiar și atunci, nu se întâmplă nimic special. laughing Doar vorbești cu el, îți pune niște întrebări, își notează ce are nevoie și apoi îți spune ce trebuie să schimbi.

| MariusMarius07 a răspuns:

Uite cum sta treaba, in clasele 5-8 eram mereu marginalizat pentru aspectul meu fizic multi ma dadeau la o parte. Eram foarte suparat si trist, pana cand m-am decis sa-mi schimb viata. Parca am vazut un documentar despre timiditatea, ei bine ala. m-a schimbat ca si om. Era un citat care si acum il tin minte. (Ca sa scapi de timiditate, trebuie sa inveti sa fi lovit). Deci daca, altii rad de tine ca faci ceva iesit din comun, e strict parerea lor si rad de tine deoarece nu sunt obisnuiti cu tine asa. (Ei te stiu o fata cuminte) (Umorul are o doza de surprindere). Sfatul meu pentru tine este sa incerci sa sari calu, chiar daca stii ca ceilalti vor rade sau vor face misto. Sari calu de cate ori ai ocaza, ca ceilalti sa se obisnuiasca cu fata cu incredere in sine. happy