| Matei5 a întrebat:

Am împlinit recent 17 ani si am 1.80. Tatăl meu are 1.90 iar mama are 1.65. Ce ma frustreaza este ca mai toți băieții de varsta mea sunt la fel de înalți ca tatii lor daca nu chiar mai înalți, numai eu sunt cu 10 cm mai scund decât tatăl meu și chiar nu inteleg de ce. Ce as putea sa fac ca sa cresc la fel de înalt ca el si sa imi accelerez procesul de creștere? Întotdeauna am fost complexat de treaba asta. Va rog nu luați la mișto, dau funda.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai doar 17 ani si poti creste pana la 20 de ani.
Dar sa nu uitam, fiecare copil are ritmul lui de crestere, iar hrana si sportul sunt vitale stimularii cresterii in inaltime si dezvoltarii armonioase a corpului.

| Matei5 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc. Ce sporturi si mai exaxt ce dieta/alimentație recomanzi in cazul meu?

| sierra1 a răspuns:

"am 1.80... Întotdeauna am fost complexat de treaba asta"

hai să fim serioși - deja ești înalt ca bradu' (în rest stii tu...)

| Matei5 explică (pentru sierra1):

Vreau sa spun ca intotdeauna am fost complexat din cauza înălțimii, pentru ca atunci cand eram mic eram foarte scund și eram si luat la mișto pe tema asta. Dacă ai fi citit cu atentie ai fi inteles ca nu sunt complexat neaparat ca am 1.80, sunt complexat ca nu sunt la fel de înalt ca taica-meu(1.90). Dacă aș fi avut macar 1.85 era deja alta mâncare de peste. Spre exemplu cunosc un băiat care are 1.90, iar taica-su abia daca are 1.80. După logica asta pana acum eu ar fi trebuit să am macar 1.90 pana la vârsta asta...

| ywar a răspuns:

Esti inalt, dupa parerea mea. Poti sa faci niste sport: inot! Asta te va ajuta, cu siguranta!

| Matei5 explică (pentru ywar):

Fac deja înot și vreau să mă apuc si de sala. Referitor la inaltime, sunt înalt în sensul că nu sunt scund dar asa in general, nu sunt înalt, sunt mediu spre normal. Adică dacă aveam 1.90 ca si tata ma puteam numi înalt, dar asa nu prea.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Ai o înălțime ok.