| idkpisi533 a întrebat:

Bună TPU, am impresia că lumea are ceva cu mine. Deci eram la bunici la oraș și o prietenă de a mamei mele are un copil și a zis că mă duc 2 săptămâni la ea acasă că la ea în comună am cu cine să mă joc, iar in acea comuna aveam o prietenă foarte bună. Ieșisem cu ea afară 3 zile, iar apoi murise bunicul ei și a spus că nu mai iese câteva zile afară. A doua zi am văzut-o cu un grup de copii, am fost puțin supărată fiindcă mie mi-a spus că nu iese afara câteva zile, bine și-a cerut scuze, mi-a promis că va iesi cu mine, am sunat-o, n-a raspuns, și iar am văzut-o cu același grup de copii. Eu eram cu o fată mai mică decât mine cu 1 an și am început să plâng fiind că mi-a promis că va iesi cu mine și i-am scris si a făcut pe nepăsătoarea cu mine, i-am cerut să ne împăcam fiindcă țineam super mult la ea... Într-o zi am sunat-o ca să îi spun ca cineva a făcut-o javră pe la spate si după i-am auzit vocea la mama ei la telefon, mi-a dat mesaj nervoasă că de ce i-am zis la maică-sa că cineva a făcut-o javra? M-a făcut proasta, handicapata, ce i-a venit la gură, mi-a spus că nimeni nu sta cu mine din Comuna fiindcă sunt prea urâtă și că copiii de acolo m-au făcut muma pădurii, mortaciune, etc.M-am simțit groaznic, eu nu am jignit-o cu nimic in acel moment, apoi ne-am împăcat, am întrebat-o daca iese maine afara cu mine ca nu voi mai sta mult in Comuna, și mi-a spus ca vine o fostă prietena de a mea in Comuna ca să o vada pe ea și am întrebat-o dacă pot veni și eu, iar fosta mea prietenă i-a spus ei să nu vin. M-am simțit nasol fiindcă eu credeam că imi voi face prieteni aici în comuna și ca va fi totul frumos, dar m-am înșelat. Am început să ies cu o vecină de acolo și o fata ma tot înjura pe la spate fara a ma cunoaște, îmi spune: față de castor, curva etc..Plus de aia îi influența și pe ceilalți copii, și mă înjurau de față cu mine, dar și eu am comentat fiindcă nu am mai suportat, sincer. Imi este acum si rușine să mai ies din casa, nu mai am niciun chef,
simt ca îmi e frică că își vor bate joc de mine mereu ..Nu mai am niciun prieten, toti m-au tradat. Părinții mei se cearta continuu și mă simt foartr rau..Nu știu de ce mi se întâmplă toate astea mie. Vreau și eu o parere despre toata povestea asta, și niște sfaturi. Dau funda, va rog frumos am nevoie urgent.Ps am 12 ani.

Răspuns Câştigător
| Anabela777 a răspuns:

Copiii sunt rai. Asta se stie de cand lumea. Iar copiii cum n-au mintea coapta, prostia combinata cu rautatea nu iese niciodata bine pentru alții. Fata aia daca se vede asa dorita de tine normal ca o sa vrea sa-ti dea peste nas doar asa ca-i proasta si se crede mai tare daca raneste pe altii. N-o mai baga in seama nici de te baga ea in seama. Gaseste pe cineva din comuna cu, care sa stai iar de mai vezi "vreun destept" din gasca ei sau chiar pe ea, umfla-ti pieptul, uita-te inainte si mergi tantosa plina de mandrie, de comenteaza raspunde-le. Ia-te taman de imaturitatea lor, spune-le ca sunt doar niste copii prosti ce se cred buricul pamantului (pentru ca fix asta sunt doar ca ei sunt prea prosti ca s-o vada, de abia cand vor creste isi vor da seama ce rahati au fost sau poate nici atunci). Iar daca continua sa te sacaie pe creier, zi-le ca n-ai timp de ei si du-te la treburile tale. Cum zici ca nu mai stai mult acolo cu atat mai bine. Iar acum sa trecem la parinti. Orice cuplu (mai ales daca sunt casatoriti)se mai cearta. Relatiile dupa casatorie nu mai sunt doar lapte si miere si vin responsabilitatile, mai ales cand au si un copil. E pur si simplu imposibil sa nu aiba un dezacord sau un moment de mandrie pentru a-i da peste nas celuilalt de greseala facuta. Dar daca tu crezi ca e ceva mai grav si ca se poate ajunge cu cineva in spital atunci ar fi bine sa-i iei pe fiecare separat cand sunt intr-o stare buna si sa te interesezi ce-i supara. Sa-i impaci cumva.

2 răspunsuri:
| andreeabobo a răspuns:

Stiu ca te afecteaza foarte mult vorbele si comportamentul acelor copii dar incearca sa nu pui la suflet. Lumea in general e rea iar acei copii sigur nu au habar ce fac si cum pot afecta un om.
Incearca sa te indepartezi de ei, lumea nu se opreste la acei copii. Un sfat pe care ti-l dau din toata inima este ca e frumos sa ai prieteni, dar prietenii vin si pleaca. Cand o sa cresti o sa vezi ca fetele astea nu vor mai avea nici o importanta.
Daca se comporta asa cu tine si te marginalizeaza nu sunt prietene adevarate, iar tu nu ai nevoie de asta. Daca nu vor sa iasa cu tine si ei ies pe ascuns in grup inseamna ca nu merita prietenia ta.
Imi pare rau ca parintii tai se cearta, incearca sa vorbesti cu ei si sa le explici ca pe tine te afecteaza cand ei se cearta pentru ca tu vrei ca sa fie bine.

| idkpisi533 explică (pentru andreeabobo):

Multumesc foarte mult