| PatriciaManuela a întrebat:

Buna tpu...am inceput scoala si e o problema. Am un fel trac de scena. Adica la engleza cand trebuie sa citesc ceva pur si simplu ma balbai,incep sa transpir si inima imi bate mult mai tare. Daca e vorba sa scriu ceva,nu am nimic impotriva. Dar mi-e rusine sa citesc fiindca ma gandesc ce ar zice ceilalti... Stiu engleza la perfetie, m-am nascut in Anglia (berkshire). Puteti sa imi dati sfaturi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Alex704 a răspuns:

Daca zici ca te-ai nascut in Anglia cel mai probabil ai un accent distinctiv, adica unul englezesc nu ca majoritatea colegilor tai.Probabil tu ai emotiile astea deoarece iti e teama sa nu zica ei ceva de genul "uite-o si pe asta ce aere isi da ca s-a nascut ea in Anglia".E normal sa experimentezi asa ceva mai ales cand in general lumea considera un accent nativ ca fiind un fel de extravaganta, nici de cum un lucru inspre care ar trebui sa tinda toti cei ce invata limba respectiva.Asa ca nu iti fie teama, vorbeste normal, chiar daca ar comenta cineva ceva nu trebuie sa iti pese ca ei sunt aia care stau prost cu pronuntia, nu tu happy.

1 răspuns:
| ForeverAlone97 a răspuns:

Poate ca esti o persoana extrem de introvertita, de aia te emotionezi asa de repede