| Aleeeeee255555 a întrebat:

Am intrat la mate info, intensiv informatica, dar am o problema:eu nu am facut informatica.Stiu ca e vorba de programare, dar nu stiu absolut nimic, nici teorie, ce sa mai zic de practica.Eu m-am gandit sa invat ceva, sa stiu macar putin cand va incepe scoala, dar nu am idee cu ce sa incep...Ma poate ajuta cineva?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iei un manual de info de clasa a9a si bagi de acolo

| PainTech a răspuns:

Nimeni nu a facut nimic. Informatica se ia de la 0.

Găsești tutoriale pe YouTube cu c++ dacă vrei să înveți ceva înainte, ceea ce e recomandat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informatică pe care au făcut-o unii (nu toți) în V-VIII a constat în ceva lucrat în Word, Paint etc. Cel puțin ăsta a fost cazul meu.

Nici nu trebuie să știi ceva anume. Pe toți vă va lua de la zero. Poate că o să mai unul sau doi colegi care s-au interesat, cum faci și tu acum, și-o să observi că le va fi mai ușor.

Ai aici un manual de info pentru clasa a IX-a, cu teorie și ceva exerciții: https://www.astralia.ro/? q=astrograma_natala

L-am primit și eu săptămâna trecută de la profă, ca temă pe vacanță. Din ce-am văzut se prezintă binișor, dar ca să-l parcurgi, pe lângă ce-ți dau ei acolo, ar trebui să cunoști bine cum să formulezi algoritmi în pseudocod (nu vei învăța din prima un limbaj real de programare, va trebui să înțelegi cum funcționează algoritmul, pentru asta e limbajul ăsta fals, ușor de înțeles).

Eu, dacă aș fi în locul tău, aș folosi aplicația asta:
https://play.google.com/......ps/details

Te inițiază în C++. Nu ai nevoie de cine știe ce cunoștințe, doar o engleză amărâtă acolo, nu e ceva pretențios. Cred că asta e o opțiune mult mai eficientă. Formatul aplicației în sine e prietenos, cu explicații concise, exemple, e super.

Bineînțeles, mai sunt și tutoriale pe YouTube, site-uri peste site-uri, e plin internetul de informație gratuită.

Eu am avut două ore de informatică și una de TIC. La info, algoritmi peste algoritmi; la TIC, depinde de profesor, puțin word, puțin Excel etc.
Adevărul e că noi tot algoritmi peste algoritmi făceam, dar ne scria programe în C++, să vedem concret ce se întâmplă acolo, să nu rămânem doar cu mâzgăleala din caiet (nah, ca oricine, eu mai fac și floricele pe lângă).

Am lucrat, pe parcursul anului școlar câteva fișe de aici:
https://infolectii.wordpress.com/2011/10/15/fise-2/

Au și explicații (nu mai știu dacă toate, dar oricum, Youtube e salvarea). Eu nu consider astea super importante, o să vă arate în clasă, cum să redactați documente, să faceți tabele și grafice.

Îți mai las și asta: http://www.ecursuri.ro/cursuri-online/realizarea-unui-site-in-html.html
Ai aici ce-ți trebuie pentru un site HTML. A mea profesoară a insistat puțintel, cam pe la ultimele ore de pe Zoom, să-l parcurgem și pe ăsta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corectare: manualul îl gasești aici

https://sites.google.com/site/eildegez/home/ix

Scuze! laughing

| pixeltinker a răspuns:

O sa faci info de la 0 și nu este greu daca iti dai putin interesul și crezi ca te ar atrage. Mult succes!

| TomBerron24 a răspuns:

Sper ca nu ma alatur conversatiei prea tarziu. 1. Cum au spus si altii: info din gimnaziu e mai mult un TIC. 2. Prima data instaleaza Code:Blocks ( un program care te lasa sa compilezi cod C/C++. 3. Invata elementele de baza ale limbajului: cum afisezi chestii in consola (cout), ce sunt si cum functioneaza variabile, cum citesti de la tastatura (cin). Operatorii in c++ (+,-,*,/,%). Cum functioneaza if. Cum functioneaza while si for. 4 Poti continua cu urmatoarele: vectori (tablouri unidimensionale), vectorul de frecventa ( o tabela hash foarte simplificata ), cautare binara, niste algorimti de stortare: selection sort, bubble sort, matrici (tablouri bidimensionale).
Asta e toata materia de la intensiv cls a 9-a. Cel mai important lucru este SA NU INVETI PE DEROST CA NU FUNCTIONEAZA. Trebuie sa intelegi ceea ce faci, informatica nu este despre a memora si a reproduce ci despre a gandi. Daca nu reusesti sa intelegi cum functioneaza programarea atunci probabil vei invata la scoala daca nu ai ghinionul sa ai profesor care sa predea informatica dupa dictare cu teste unde trebuie doar sa reproduci (ceea ce nu e informatica).