| NeverSayNowXD a întrebat:

Am nevoie de ajutor.

Acum cam un an au inceput sa-mi placa formatiile gen Black Veil Brides, Pierce The Veil, Of Mice&Men, Suicide Silence, Asking Alexandria si Sleeping With Sirens.
Familia mea nu e de acord cu ce fel de muzica ascult, fratele meu ascultand muzica "normala" cum zic unii.El are 27 de ani si eu 13, deci el "are grija" de mine ca un parinte.
In ultimul timp au inceput sa nu fie de acord cu muzica pe care o ascult, apoi cu faptul ca imi cam ascund fata cu parul, cum spun ei.
Cateodata imi spun ca de ce nu pot fi un copil normal, dar sunt. Parintii mei imi spun mai mereu sa-mi dau parul de pe frunte, dar nu inteleg ce ii deranjeaza atat de mult(specific ca sunt fata).Nu mai sunt de acord nici cu faptul ca port tricouri cu trupe rock...
Nu mi se pare normal ca proprii mei parinti sa ma faca sa ma simt ciudata. Ma simt singura. Uneori imi doresc sa fi avut niste parinti care chiar daca nu sunt de acord, sa ma sprijine, pentru ca destul mi se spune la scoala ca sunt ciudata.Dar nu, ei continua si acasa...
Niste sfaturi? Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| HellGirl666 a răspuns:

✰ Bună.
Și eu sunt pusă cam în aceeași situație. Tata nu e de acord cu muzica pe care o ascult( și ascult exact aceleași trupe ca și tine), dar m-am obișnuit cu asta.
Încearcă să le spui și lor ce simți, sunt sigură ce te vor înțelege, iar dacă nu o vor face atunci ignoră-i -_-.
O fi fratele tău normal, dar normalitatea e plictisitoare. Muzica rock exprimă ceva, are niște versuri profunde, nu ca muzica aia care o vezi acum pe la TV cu pițipoance goale și cu 2 versuri care se repetă de zeci de ori. Dacă ei sunt obișnuiți cu genul ăsta de ''muzică'', n-ai ce face, ei nu au nici o treabă cu rock-ul și cu muzica adevărată și nu cred că ar trebui să te simți ciudat, ci din potrivă, ar trebui să te consideri norocoasă datorită faptului că ești diferită :*.
Succes!

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

yawn

| Amadeus1202 a răspuns:

Si eu sunt metalist doar ca eu nu am astfel de probleme acasa, doar la scoala cand ma pune directorul sa ma tund. Oricum, parintii tai ar trebui sa te accepte pe tine asa cum esti, doar pentru ca asculti un gen de muzica asta nu inseamna ca nu esti normala, nimeni nu e normal, normalitatea este relativa. Traim intr-o societate in care normalul ne este impus de altii si lumea nu mai gandeste de una singura ci urmeaza orbeste niste norme. Pana la urma asta inseamna rock-ul, libertate. Rock on, girl and never stop \m/

| MaryStyles a răspuns:

Si eu sunt asemanatoare tie. Am aceleasi proble. Eu cand stau in casa imi prind parul si bretonul. Tricourile nu trebuie mereu sa fie cu trupe Rock. E ceva normal, aceasta fiind personalitatea ta. Incearca sa le explici asta.

Succes! :*