| TEQUILAMONSTER90 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. O profesoară de istorie, care îmi este și dirigintă, are o ciuda foarte mare pe mine. Îmi pune numai 4, deși îi învăț lecțiile. La alții pune 10 pe moca, nefăcând nimic. Am auzit și că vrea să mă lase corigent, doar pentru că asa vrea ea și că nu are de gând să mă bage in Bac. Mi se pare o prostie. Invat cât pot dar simt ca cedez psihic. Mereu se leaga de ce fac, unde stau, etc. Directorul din pacate nu face nimic in aceasta privinta, iar ca sa ma transfer, nu as putea, pentru ca e ultimul an si nu are rost! Plzz Help!

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La diriginte.
Să discuți cu diriginta și să ceri să asiste la o oră și să ceară diriginta să te asculte pe tine în prezența ei, a dirigintei. La secția de învățământ este un inspector care se ocupă de istorie. Mergi la secția de învățământ, cauți pe acel inspector, și îi rogi să vină la o inspecție și să soliciți ca să fii ascultat la acea oră în prezența lui. Dacă reușești asta, poate că poți să îi bagi profesoarei mințile în cap.

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru sadrian46):

Ea este diriginta mea. Am si precizat mai sus. În plus, nu vine nici un inspector doar pentru un copil.

| sadrian46 a răspuns (pentru TEQUILAMONSTER90):

1. Mai este și alt copil oropsit în clasă de către ea, sau numai tu?
Dacă mai este unul, atunci mergeți amândoi ci părinții voștri în audiență la acel inspector. Când fiica mea era în clasa a 12, țin minte că aveau o clasă întreagă probleme similare și au făcut agitație și s-a rezoltat.
Dacă ești numai singur, atunci eu zic așa.
A pronunțat ea în clasă cuvinte clare din care cauză să poată alt copil depune mărturie că pe tine te oropsește.
Acea favorizare a altora au observat-o și alții?
Trebuie găsită o cale de demontare a tensiunii ei.
Ai fost dta obraznic cândva?

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru sadrian46):

Din păcate, mai sunt. Dar toți tac. Nimeni nu spune nimic de frica profesoarei

| sadrian46 a răspuns (pentru TEQUILAMONSTER90):

Este un aspect major. Crezi că te va pica, ca să nu prinzi bacul?
Pierzi un an din viața ta. Ce mai poți face.
Varianta 1. Să te faci mic. Să încerci să nu o întărâți deloc. Vezi cum se termină acest semestru.
Varianta 2. Să mai găsești minim 2 colegi, total 3. Să faceți o ședință părinții celor 3. Să depuneți din partea părinților o plângere colectivă la comitetul de părinți din școală și aceștia apoi să sesizeze oficial secția de învățământ de comportarea abuzivă a profesoarei, și să cereți o anchetă. Riscul e mare.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să aibă vreun motiv pentru a se purta așa cu tine.
Ai supărat-o cu ceva?

| Furnicuta000 a răspuns:

De obicei niciun profesor nu se leaga de un elev daca nu i-a facut nimic. Poate ai suparat-o tu cu ceva, in trecut, cine stie. Nu e nebuna ca sa poarte pica asa degeaba.
Cat despre director, ar trebui sa faca ceva in privinta asta, dar ce sa le faci daca sunt prieteni acolo si se acopera unii pe altii...