| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste site-uri in care sa gasesc informatii cu privire la primul titlu al romanului "Enigma Otiliei" care era "Parintii Otiliei".
Trebuie sa fac un eseu in care sa dovedesc ca "'Parintii Otiliei" a fost primul titlu al romanului "Enigma Otiliei".
Fundita pentru cine ma ajuta cat mai repede happy

1 răspuns:
| WhiteLover a răspuns:

Pai s-a numit asa prima data pentru ca personalele masculine pot fi considerat un presupus parinte pentru ea.batranul pentru ca ii promite ca o adopta, pascalopol avea acea iubire pentru ea, dar era mai mult parinteasca deoarece era o diferenta de varsta destul de mare intre ei si o rasfata cu cadouri la fel cum parintii isi rasfata copii.insa cei de la editura au spus sa modifice titlul, sa numeasca enigma otiliei datorita misterului care o inconjoara, personalitatea otiliei nefiind dezvaluita cu adevarat in carte deoarece se foloseste tehnica oglinzilor paralele, si anume otilia este descrisa in roman cum o vad personajele, nu cum este ea in realitate.