| skriil a întrebat:

Am nevoie sa vorbesc cu cineva, dar nu am cu cine. Prietenele nu mai sunt ce au fost. Sunt intr-o perioada proasta a vietii mele acum. Familia mea are probleme financiare..lucru care ma afecteaza mult. Am impresia ca soarele numai iese odata si pe strd noastra. Mai e si scoala...am senzatia ca nu ma voi descurca la examen la mate.etc. Si pe langa toate astea,a mai aparut si un baiat. Totul a inceput la scoala,suntem la aceeasi scoala, si e fostul iubit al unei prietene. A inceput cu o joaca nevinovata, un flirt micut,apoi mai mare, El e dragut, cred.Dar eu nu il plac in acel fel, in care el spune ca ma place. Ca e indragostit de mine. Eu mereu le dau de inteles baietilor ca sunt binedispusa si pusa pe flirt. Asta sunt. Dar nul il plac.Cred. Nici eu nu stiu. Important e ca acum nu stiu cum sa scap de el.Nu vreau sa il fac sa se simta prost. Nici nu avem ce sa vorbim. Imi vorbeste frumos,dar la scoala, eu ma ascund de prietene. Ele il cred un badaran. Iar prietena mea care a fost cu el, e geloasa. Nu stiu ce sa fac. In ultimul timp, ba sunt vesela ba sunt trista. Toate problemele astea cu familia care e intr-un impas financiar, cu scoala, prietenii, si cu el, sunt complicate. Nu aveam nevoie de toate astea. Mai ales ca nu am cu cine sa vorbesc..la cine sa ma descarc cine sa ma ajute. Astept sfaturi!

Răspuns Câştigător
| ralukuu a răspuns:

Scumpa trebuie sa faci ceea ce crezi tu ca este bine, ceea ce simti tu.
Nu trebuie sa te lasi influentata.
Cu baiatul acela... poti vorbi, spune-i ca nu vrei sa ai vreo relatie ceva cu el.
Nu trebuie s aiti fie jena sau rusine.
Sunt sigura ca stii ca poti sa o faci.
Din cata mi-am dat seama esti in clasa a VIII-a? Daca da, si eu.
Uite, eu iti urez bafta daca vrei sa vorbim lasa-mi mesaj.

5 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

Da,dar in schimb tot ceea ce simti acum o sa te faca mai puternica.
Nu inteleg, pentru ce sa vorbesti cu cineva? Nimeni n-o sa te inteleaga, nimanui n-o sa-i pese de tine. Oamenii sunt rai.Nu asculta sfaturi, ele sunt convenabile doar celor ce ti le dau.Nu lua tot ceea ce se intimpla aproape de inima, asta e pur si simplu adolecenta.
De baiat ce sa spun...trebuie intii sa slabilesti ce sentimente ai catre el.

| xSkitte a răspuns:

Singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa ramai puterinca orice ar fi. Este cel mai important pentru ca nu stii ce-ti rezerva ziua de maine. Poate maine va fi bine, toate vor trece fara sa-ti dai seama.
In legatura cu parintii tai; toti avem cred ca aceste probleme financiare care se rezolva intr-un timp mai scurt sau mai lung.
Prietenii vin si pleaca, e un lucru pe care toti il simt si vad. Poti vorbi cu baiatul intr-o oarecare masura, gen sa te asculte putin, va fi de folos chiar daca va trebui sa faci asta in afara scolii. Nu-i da nici lui sperante desarte si spune-i ca ai nevoie de el dar ca un prieten bun si ca la partea cu iubirea sa treaca timpul sa te decizi.
Sper ca te-am ajutat cat de cat.

| Antonyka2 a răspuns:

Pai. In legatura cu baiatul respectiv... 'Crezi' ca il placi. NU! Ori il placi ori nu! Cam asa functioneaza. Nu te mai ascunde de prietena, sa isi faca ele ce parere vor, pentru ca, cu cat mai multe critici, cu atat devii mai puternicawinking. Iar prietena geloasa, las-o sa fie, nu e vina ta happy.
Iar cu baiatul, nu stiu... Nimeni si nimic nu te poate ajuta, chestiunea asta nu se rezolva doar prin sfaturi. Tu stii ce se afla in inima ta, tu stii ce se afla in sufletul tau, tu te stii mai bine ca ORICINE! Stai relaxata, si 'fa oridine' printre ganduri si sentimente happy. Vei vedea, ca la un moment dat, vei gasi o portita big grin.

| Piikaa134 a răspuns:

Păi,și eu trec prin aceeași fază. Numai că eu îl plac pe ex-ul prietenei mele.Off...

| i0nutzuu a răspuns:

Buna, in primul rand cu prietenul tau, incearca sa vb k el frumos, il iei de o parte si vb frumos k el... si ii spui sa nu se supere, vb in asa fel ca sa te intelega...si k prbl financiara fii mai economa, daca poti si incearca sa nu bagi prea mult in seama ''criza'' asta, si cu parintii mai lasa si tu de la tine si ..incearca sa mai intelegi cate ceva chiar daca nu e bine, mai apleaca capu..si mergi mai departe.
Scuze...asta a fost parerea meah.happy