| TifaLockheart a întrebat:

Buna TPU.

Am o curiozitate. Eu sunt RH negativ, dar ambi parinti sunt pozitivi mai exact mama A pozitiv si tata 0 pozitiv. Eu sunt A negativ.

Acum am cercetat putin si familia si niciunul nu are rh-ul negativ. Profa de bio a zis ca e posibil, ceva cu gametii ei. Ce parere aveti?
PS: Nu ziceti ca nu am cum sa am negativ pentru ca am facut transfuzie de sange si era un mare negativ.

Multumesc anticipat

1 răspuns:
| victorandrei a răspuns:

A) Rh- inseamna (- - )
b) Rh+ heterozigot inseamna (+ -)
c) Rh+ homozigot (+ +)

Copilul ia o gena de la fiecare parinte deci posibile 3 variante a-b a-c b-c.