| soricelu123chit a întrebat:

Buna TPU...Am o intrebare ca se referea la doi baieti pe care ii plac... unul dintre ei are aceeasi varsta ca mine dar suntem nascuti si in aceeasi zi si ne potrivim dar nu e foarte frumos si nici foarte urat dar il plac si ma impac foarte bine cu el si facem o echipa foarte buna in toate numai ca ceilalti ar rade de mine ca este mai mic ca mine, ca nu este foarte frumos. Si mai este un baiat cu trei ani mai mare ca mine dar este musculos si foarte frumos si il plac si pe el, si cu el ma potrivesc bine numai ca parintii nu prea sunt de acord sa fiu cu cineva mai mare ca mine dar pe cel primul baiat despre care v-am spus il considera foste dragut si il plac foarte mult.Ei doi se cunosc bine si sunt buni prieteni si nu as vrea sa ii ranesc. Daca vi s-a intamplat asta imi puteti spune cum ati reactionat si pe cine ati alege..Va rog cateva raspunsuri si cum as putea sa ii fac sa se indragosteasca de mine dar in acelasi timp fara sa ii jignesc! Am timp doar 6 zile sa aleg unul dintre ei!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

In primul rand, nu... nu putem sa iti spunem pe cine am alege noi, pentru ca suntem noi, iar tu esti tu, doua (sau mai multe) persoane total diferite, tu ii cunosti pe baietii respectivi si de altfel, nu ar trebui sa lasi pe cineva sa aleaga in locul tau. TU esti singura persoana care ar trebui sa faca asa.

In al doilea rand, daca luam fiecare caz in parte, incepand cu primul baiat, ai facut referire ca ceilalti ar rade de tine, aceasta este o dovada de putina imaturitate, ca pentru tine conteaza mai mult "gura lumii", care m-ar duce putin cu gandul si la... o varsta destul de tanara? Cati ani ai? big grin
Deci indiferent, nu numai despre cei doi, atunci cand o sa te indragostesti de cineva, nu conteaza ce zic ceilalti sau alte aspecte, daca iubesti... iubesti si atat, nu te mai gandesti la altceva, altfel inseamna ca nu il iubesti.

Legat de al doilea baiat, ai spus ca parintii nu sunt de acord sa fii cu cineva mai mare ca tine, desi este putin cam absurd, ce conteaza asta? Pai tu cu parintii o sa stai dupa? Este viata ta, ne intoarcel la primul aspect, atunci cand te indragostesti si simti acel ceva pentru o anumita persoana, motivul dat de parintii tai imi pare putin deplasat, si iar iti spun, ar trebui sa asculti de ce iti spune mintea si inima ta sa faci, nu de alte persoane.

Acum bineinteles ca pot sa existe discutii, fiecare este diferit, poate exista si certuri, nu stii ce sa faci dupa, nu stii daca chiar te-ai indragostit de persoana pe care "o alegi", dar asta se vede in timp, vorbesti cu persoana respectiva, vezi daca va intelegeti, trec lunile, anii si la un moment dat o sa simti ca "da", ca aceea este persoana pe care ai vrea sa o ai si STII ca o sa ramana langa tine mereu.

Indiferent ce o sa "alegi", nu ar trebui sa fie chiar o alegere, adica... fa ceea ce simti, fara sa te gandesti la ce spun ceilalti. Si gandeste-te pe termen lung, mai vorbeste cu cei doi baieti, incearca sa ii cunosti mai bine, incearca sa vezi ce gandesc si ei, ce parere au despre viata si cele ce urmeaza sa se intample in ceea ce priveste planurile lor.

Si... 6 zile sa alegi unul dintre ei? Pai ce este cu acest ultimatum? De unde pana unde? Te constrange cineva? Poti sa "alegi" ceea ce simti si sa faci acest lucru toata viata ta, nu te obliga nimeni si ar fi si absurd sa iti dea un termen exact de numar de zile. Desigur, asta daca nu urmeaza unul sa plece cu avionul, ca in filme si doar tu poti sa il opresti thinking

Stiu ca nu este raspunsul asteptat de tine (sau poate ca este), dar cum am spus, doar tu poti sa iei o decizie. Si indiferent care o sa fie, este decizia corecta, pentru ca dupa se pot intampla alte lucruri si asa mai departe.
Numai bine si multe zile cu osare sa ai! ^_^

| soricelu123chit explică (pentru DoarBogdan):

Am 16 ani
am timp doar 6 zile deoarece eu nu stau in acelasi oras cu ei si stau acolo 6 zile...ms pentru raspuns

1 răspuns: