| pUfUlLeTTe3 a întrebat:

Buna TPU happy. Am o intrebare

Cand iei o decizie, este bine sa o luati cu mintea sau cu inima?
Voi ce parere aveti happy
argumentati

Răspuns Câştigător
| ioanamaria56 a răspuns:

Ar fi benefic sa ''dai raportul'' si cu inima, si cu creierul. Totusi, sunt momente cand inima ''nu asculta'' de creier si cand creierul ''nu asculta'' de inima. Trebuie sa gasesti o metoda sa le echilibrezi ''parerea''. Cam multe ghilimele, nu? laughing

5 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

E bine sa te folosesti de ambele. Raportul trebuie sa fie egal, nu trebuie sa actionezi nici extraordinar de rational deoarece iti pierzi omenia, dar nici exagerat de spiritual deoarece iti pierzi ratiunea. Trebuie sa gasesti un echilibru.

| mariutsa1234567890a a răspuns:

O conversație între inimă și creier.
Inima: m-am îndrăgostit
Creerul: nu te duce, o să te rănească
Inima nu ascultă și pleacă.
Peste un timp vine rănită.
Creerul : să nu-mi spui că nu te-am avertizat
Inima: urăsc să ai mereu dreptate!

| pUfUlLeTTe3 explică (pentru mariutsa1234567890a):

Frumoasa conversatie tongue Si ai si dreptate happy

| Irinami21 a răspuns:

Cateodata stau si eu si ma intreb. ''Inima zice Da, dar Creierul zice Nu!''

| andreeastoica61 a răspuns:

Foloseste-le egal, in asa fel incat decizia luata de creier sa nu raneasca inima, sau decizia luata de inima sa nu precipite creierul.