| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare privind liceele. Este adevărat că la liceele în care se intră cu medii mari, colegii sunt mai fițoși și te integrezi mai greu?

Cunosc o fată care a intrat la un liceu foarte bun și nici acum nu s-a integrat. În schimb un prieten care a mers la un liceu cât de cât bun s-a întâlnit deja cu toți colegii care urmează să îi aibă.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat, dimpotriva!
La liceele unde se intra cu medii mari sunt copii cu inteligenta peste medie, care au mai mult creier si nu judeca dea-n boule ape oricine.
Faptul ca fata pe care o cunosti tu nu s-a integrat, este probabil pentru ca asta este personalitatea ei, nu pentru ca ar fi fitoasa.
Depinde de caracterul fiecaruia, popularitataea o capeti doar daca esti un copil sociabil, nu unul inchis in tine, timid sau arogant.

| PaulaSPFGHJKL a răspuns:

Aceiasi problema o aveam si eu in clasa a 9a dar poti sa stai linistit deoarece nu tine de liceu pentru ca poti gasi fitosi oriunde. In fine sper sa te integrezi bine si incearca sa fii mai increzator in tine.

| Andreww97 a răspuns:

Din punct de vedere al invatatului daca esti mai delasatoare sa zicem si intri la un liceu bun unde toata lumea invata bine odata si odata cam toti se uniformizeaza si va trebui sa te adaptezi si sa inveti la fel de bine ca si ceilalti.
Din punct de vedere al prietenilor si al noului colectiv depinde de numai de tine si de cat de sociabil a esti. Poti fi prietena cu fiecare copil din liceu sau poti fi singura fara vreun prieten.