| loveyou99 a întrebat:

am o mare problema de ceva timp! nu am incredere in mine, tot ce fac mi se pare gresit, am sentimente de vinovatie (de ex. mi-am facut o prietena noua la scoala si pe urma am sentimentele astea ca nu trebuia sa stau cu ea sau asa ceva), la scoala, am schimbat clasa ca nu aveam prietene dar in clasa asta noua nu pot sa invat de loc! am vorbit cu mama si cu tata dar nu ma ajuta de loc. nu mai suport! am comandat un fel de scaun de masaj si azi a venit. acum pe seara, sentimentele mele tampite au facut in asa fel incat sa vreau sa il dau inapoi. am 13 ani si mi se pare viata asa de urata! eu stau in suedia de la 9 ani si imi e dor de romania! eu nu vreau sa stau aicia! inainte nu aveam probleme din astea! pana sa incep la scoala asta la care sunt nu am avut probleme! suedezi sunt persoane reci si egoiste... nu vreau sa traiesc aicia dar am plecat din romania pentru ca nu aveam un trai adecvat. eu nu vreau sa traiesc aicia, dar nu o sa ma pot muta! pentru ca eu nu pot sa stau fara parinti mei!

va rog frumos! ajutati-ma! nu mai stiu ce sa fac... nu mai suport. cine-va care a trecut prin aceas perioada?

multumesc :*

7 răspunsuri:
| meriuss a răspuns:

Am scris un roman si nu s-a salvat raspunsul.Asa ca am sa scriu mai pe scurt.
In primul rand incearca sa vorbesti cu ai tai sa-ti dea mai multa,ca pe tine nu te-a intrebat nimeni cand s-au mutat din tara,zi-le ca in goana lor dupa o viata mai buna au uitat de tine si ca se comporta cu tine cum se comporta si cei de la scoala,cu o singura diferenta ca ei gandesc ca o sa-ti treaca.(Fa-ti din parinti cei mai buni prieteni)Zi-le ca chiar ai incercat sa te adaptezi la scoala si ca nu gasesti pe cineva cu care sa simti ca "respiri'.
Acum pentru tine, incearca sa gasesti un prieten care sa te inteleaga si sa te simti bine in compania lui(poate sa fie chiar si o iubita). Daca nu gasesti (caci astfel de prieteni sunt rari)incearca sa-ti ocupi timpul facand ceva ce-ti place, asa ai sa treci mult mai usor peste toata tristetea si starea asta care o simti.Citeste carti in care sa te regasesti(ai sa fii uimit cat de interesante sunt).Pe scurt cauta-ti un hobby daca stii ca nu ai sa ajungi in Romania prea curand unde te simti in largul tau.Cand eram de varsta ta eram disperat sa am un microscop(sa vad toate ganganiile si ce mai gaseam interesant)si un telescop.I-ati un animal de companie.Un caine,ocupa-ti timpul dresandu-l,un aparat foto,nu stiu ce zimti tu ca ti-ar placea(sa fie ceva creativ si constructiv, nu Counter-Strike si jocuri, ca nu e nimic creativ sau constructiv.

| loveyou99 explică (pentru meriuss):

Incerc de mai mult timp sa imi gasesc un hobby... de fapt eu sunt fata, nu baiat dar nu conteaza. as vea sa am un animal de companie, si am vorbit cu parinti destre asta. mi-au spus ca e o responsabilitate foarte mare si noi stam si la bloc. mama zice ca oameni traiesc in casa si animalele afara. nu o pot convinge...
cand am plecat din tara stiam ca o sa avem o viata mai buna si m-am bucurat intr-un fel. dar dupa cate-va luni aicia am inceput sa urasc tara asta.
multumesc happy

| KatomikaTakumi a răspuns (pentru loveyou99):

Poate asta nu o sa te ajute prea mult, dar uite:
Eu m-am mutat in Dorotea( poate stii pe unde elaughing ) in iulie, 2012. Acum am 12 ani.Si m-am cam plictisit pana in august, cand am inceput scoala. Dar cand am inceput-o, m-am axat foarte mult pe suedeza, adica stateam aproape tota ziua cu cartea de exercitii in mana, si scriam.
Dar dupa vreo 2 saptamani am inceput sportul cu clasa mea ( a 6-a). Au venit in pauza 2 fete si o profa ( stii tu, care doar sta si se uita ce facem la ora)la mine si mi-au zis sa mergem la sport. Si in drum spre sala, m-au intrebat cum ma cheama, cati ani am, si asa mai departe. Si cand le-am spus ca na cheama Anca, pe una a bufnit-o rasul. Cred ca stii ca anka in suedeza inseamna rata. Si m-am simtit foarte naspa, si cand am ajuns acasa, le-am spus parintilor ca vreau inapoi in Ro, si asa mai departe.Ca nu imi place aici, si ca o sa rada copii de mine... Si parintii au spus asa: Daca plecam acum, o sa rada si mai mult de tine! O sa zica ca esti o fricoasa!
Urmatoare zi fata si-a cerut scuze, si asa mai departe. Acum fata asta e si cam, cum sa zic,"proasta", pentru. ca nu vine la scoala, si cand vine abia are un tricou si pantaloni scurti pe ea. Dar sunt foarte buna prietena cu cealalta fata, stam aproape tot timpul impreuna. Si ma inteleg cu ceilalti colegi foarte bine. Mai sunt copii in clasele mai mari care rad de numele meu, dar cei din clasa mea imi iau apararea imediat. Sunt foarte draguti. Si de exemplu e un baiat in clasa. Imi place de el cam din septembrie. Si toata lume zice ca lui ii place de mine. Si noi nu zicem nimic. Pur si simplu nimic. El nu stie ca mie imi place de el, dar totusi parca da semne ca stie. Cand stam mai multi pe hol, si vb, ne mai uitam din cand in cand unul la altul, zambim, ne facem cu ochiul. E foarte tare.
Si inainte de vacanta de iarna ne-am dat cu patinele pe lac. Eu doar m-am uitat, ca nu stiam sa patinez. Si baiatul ala a venit la mine si mi-a spus: "De ce nu patinezi?" " Nu pot, si mi-e frica pe lac" (am spus eu) " Data viitoare te ajut eu, daca promiti ca vii" (el se duce la antrenamente de hockey, asa ca stie sa patineze foarte tare, si foarte bine). Si i-am spus ca promit. Si am patinat din nou saptamana trecuta. Si fara sa-l intreb eu, a zis: " Mi-ai promis ca patinezi daca te ajut eu, asa ca hai." Si chiar a stat cu mine toata ora, si m-am invatat. Si a doua zi iar am patinat, si ne-am jucat un joc, si trebuia sa ia pe cineva de mana, ca sa nu-l prinda proful.(asta pe patinoar) Si era mai a ocolit vrea 5 perechi de copii, ca sa ajunga la mine, si m-am prins pe mine de mana. Eu m-am mirat putin, dar el mi-a facut cu ochiul si a zambit. Si cand am terminat ora, el starngea conurile de pe patinoar, iar eu ma uitam la el. Cred ca m-a vazut, si a inceput sa patineze mai repede, si sa face niste scheme. Si cand a terminat, eu i-am zimbit frumos. Iar cand a venit langa mine( acolo trebuia sa lase conurile) i-am zis " Dragut! ( Snygg)
Iar el mi-a soptit " A fost pentru. tine". Tare, nu? Dar dupa asta nu s-a mai intamplat nimic "special". Decat ca ieri, cand vb cu prietena mea(cea mentionata mai sus) a enit pe la spatele meu si m-a aproape ca m-am strans in brate, dar dupa si-a dat seama ca mai e si prietenena mea acolo, si s-a prefacut ca a vrut sa ma sperie. Si eu m-am prefacut ca m-am speriat laughing.
Ma rog, nu stiu de ce am scris asa mult, dar voiam doar un lucru sa-ti spun: Suedezii nu sunt reci, din contra.Dar trebuie sa faci tu primul pas, intreaba ceva, si ei incep sa-ti povesteasca o multime de lucruri.Incearca sa gasesti o fata care ti se pare ca e ok, genul tau de pretena, si imprietenestete cu ea.
Voiam sa te mai intreb ceva, tu unde stai in Suedia?
Succes, Suedia e o tar minunata, nu cred ca ai de ce sa renunti la ea! :*

| loveyou99 explică (pentru KatomikaTakumi):

Umm, bună! Păi da, cred că problema mea a cam dispărut laughing Știi, eram într-o stare mai depresivă și nu știam ce să fac. Dar acum, la 14 ani am schimbat clasa și mă simt mult mai bine happy Am prietene cu care râd mereu și mă distrez. Cred că asta este cel mai important. Dar am trecut peste din cauza unei trupe de care cred că ai auzit, One Direction big grin Sunt optimistă și pozitivă acum happy Sper ca și pentru tine să fie bine și să fii cu acel băiat.
Eu sunt din Stockholm, äkta Stockholmare kan man säga laughing
Mulțumesc pentru răspuns și un sfat, spune-i că îți place de el big grin

| KatomikaTakumi a răspuns (pentru loveyou99):

Felicitari! Si da, am auzit de 1D de mult timp laughing. Stai cam departe de mine, aprox. 600 km laughing
Si eu iti multumesc pentru. sfat, incerc sa-mi dau seama cum sa-i spun, ca sa nu auda si ceilalti din clasa/scoala.

| loveyou99 explică (pentru KatomikaTakumi):

Departe... eu zic să îi zici că vrei să vorbești cu el și că e ceva important, iar apoi să mergeți voi 2 într-un loc mai retras și să îi spuiwinking

| KatomikaTakumi a răspuns (pentru loveyou99):

SI eu ma gandeam asa, dar acum trebuie sa astept pana saptamana urmatoare, ca acum avem sportlov. sad