| Magdalena234 a întrebat:

Am o mare problema de ceva timp. Transpir super mult, şi e oribil că mi se face o pată enormă sub braţ. Am încercat de toate..nu am par sub braţ laughing îmi fac duş în fiecare zi şi apoi ma dau cu antiperspirant. Nu mai sţiu ce să fac.Dau fundahappy

8 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Depinde de fiecare dintre noi, cum avem organismul, nu suntem la fel si nu ai cum sa schimbi asta, pot doar sa iti spun sa nu te imbraci gros in locuri calde, eventual daca nu vrei sa transpiri, trebuie sa dardai de frig.

| SkyPilot a răspuns:

Vezi un doctor, s-ar putea sa ai o problema medicala.

| Daniellllll1 a răspuns:

Probabil bei multe sucuri, energizante etc., prin transpiratie tu elimini toxinele care nu iti sunt folositoare organismului, probabil datorita alimentatiei (nu stiu, nu sunt doctor, imi dau cu parerea).
Bafta

| MissADEEL a răspuns:

Cauta un medic endocrinolog, s-ar putea sa ai o afectiune numita hiperhidroza.
Desi pare o problema minora, ea poate indica o problema neurologica serioasa, asa ca e de preferat sa apelezi la un specialist care sa te consulte, sa faca investigatii. Sfaturile noastre sunt mai putin de urmat dat fiind ca suntem straini si ne putem insela mult mai usor. Totusi, uite ce cunosc eu.

Un „leac babesc", temporar, desigur, este pudra de talc care absoarbe transpiratia, ca un fel de antiperspirant in plus.
Evita spray-urile pe post de deodorant, acestea doar mascheaza secretia cu un miros mai placut, nu reduc din transpiratie. Incearca stick-urile. Si nu uita ca e o diferenta intre deodorant si antiperspirant.
In mod normal, medicul ar identifica cauza si ar recomanda anumite medicamente sau ar aplica substante extern pentru a inhiba transpiratia.

Ca o ultima solutie ar fi tratamentul cu Botox, toxina botulinica injectata retinand glandele sudoripare sa mai secrete. Timp de aproximativ opt luni, glandele sunt paralizate. Ia in calcul ca e un tratament scump si, deci, consulta un medic, sa nu faci lucruri de capul tau pe care sa le regreti dupa.

| DrLolo a răspuns:

Cauzele pot fi in special din cauza - Fumatului (daca este cazul)
-Bauturilor Alcolice (daca este cazul)
- Sau ai o infectie in acest caz consulta medicul!
Incearca sa eviti Fumatul si Bauturile cu continut alcolic
Si bea cat multe lichide ( Apa, ceai )

| Magdalena234 explică:

Iarna ma îmbrăcam cu o geacă subţire si un maieu şi tot transpiram straight face ma îmbrac foarte subţire...si idea e că nu miroase...curge doar apă asa în prostie sad

| Magdalena234 explică:

Dar îmi e ruşine să ma duc la doctor sad

| Magdalena234 explică:

Si pudra o aplic pur şi simplu şi după nu dau cu antiperspirant? ( dar o să arate urât cu o chestie alba sub braţ laughing) ) şi care e mai, bun deodorant sau antiperspirant? Spray sau roll on? happy