| Billa_4307 a întrebat:

am o mica mare problema... eu am intrat intr-un liceu la filologie(nu am vazut ca este intensiv engleza). ideea este ca trebuie sa dau in septembrie un test(oral si scris). doar ca eu in I-VIII nu am facut engleza(am facut germana si franceza) si nu stiu daca o sa ma descurc. imi puteti spune ce subiecte se dau?sad... si inca ceva. daca nu iau testul ce se intampla?sad

4 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Ai putea să'i rogi pe părinţii să discute cu cineva din liceu,e clar că nu ai ce căuta la intensiv engleză dacă în generală ai făcut franceză şi germană. Cine ştie,o variantă ar fi să te muţi după primul semestru la alt profil din acelaşi liceu,dar în cazul acesta trebuie totuşi să dai acest test. Ceva engleză bănuiesc că ştii, măcar din melodii şi ceva din filme, poţi face şi pregătire luna asta.
Mult succes!

| MâţaD a răspuns:

Probabil ca liceul are si profil filologie simplu(asa ar trebui).Si eu am dat probele la engleza dar pentru profil matematica-informatica intensiv engleza.Nu cred ca ai cum sa recuperezi 8 ani, de fapt sunt sigura ca nupoti, pentru ca nu se va da deloc usor.La examenul oral vei avea un text pe care il vei citi si ti se vor da 4 intrebari legate de el(ca sa vada ca ai priceput ce ai citit). Apoi, la cel scris(de fapt, intai se va da cel scris) vei avea 6 tipuri de exercitii numai din gramatica:timpurile verbale,sa scoti cuvintele in plus dintr-un text, sa adauci cuvinte intr-altul, sa reformulezi niste propozitii...si nu imi mai vin in minte celelalte exercitii.

| CandyHearts a răspuns:

Mai nu stiu si eu sunt tot la filologie tot cu intensiv engleza(ma descurc bine nu-i problema), dar eu nu am dat nic un test doar teze...nu stiu nu cred ca se intampla nimic...dar ai putea lua ore de engleza si sa te uiti la filme in engleza de exemplu eu am invatat-o cand am fost mica de pe cartoonnetwork ca atunci era in engleza.succes

| Billa_4307 explică:

Stiu cate ceva, dar nu de ajuns. am niste cursuri de engleza si m-am apucat de ceva timp sa invat.