| erasmo96 a întrebat:

Am o mică-mare problemă... tatăl meu vrea să ne mutăm din orașul în care locuim acum, într-un alt oraș la vreo 50- 60km de acesta, temporar, iar apoi să plecăm din țară. Dar e doar ceva de viitor, peste 2-3 ani, însă bunica a aflat de asta și e supărată. Aici avem o casă destul de mare, bunicii au construit o parte iar apoi părinții mei au extins-o, orașul e în curs de dezvoltare însă nu poate oferi prea multe. Serviciul tatei e în celălalt oraș, la fel și liceul meu și mi-ar fi mai ușor să stau acolo având în vedere ca eu merg cu mașina cam o ora cu tata zilnic și mă întorc tot cu el. Pe de-o parte aș pleca, chiar și mai departe, pe de altă parte nu prea, pentru că mă gândesc la bunici. Am stat mai mult cu ei de la 5-6 ani și mă iubesc enorm, ei mă duceau și luau de la școală și deși îl vedeam pe tata zilnic, era nevoit să muncească. Bunica mi-a zis că dacă plec ea vinde casa iar eu vreau să o păstrez ca o casă de vacanță având în vedere ca peisajul e superb dar nu văd viitorul meu aici deși prietenii mei și toate rudele sunt aici însă am început să îmi fac prieteni și în celalalt oraș și mă întristez când ei fac ceva și eu nu pot merge pentru că sunt în cealaltă parte. Ce să fac pentru că mi se pare că o problema trece iar alta vine? Cum să împac și capra si varza? Opțiunea ca bunicii să se mute și ei e total exclusă.

2 răspunsuri:
| Ana_4223 a răspuns:

Pai nu prea ai ce face fiindca deciziile nu tin cont de tine ci de parintii tai, daca ar fi sa pleci in alta tara invata sa te acomodezi in orice situatiee, fiinndca nu prea ai ce face esti minora si esti in grija parietelui.succes!

| erasmo96 explică (pentru Ana_4223):

Nu e vorba de acomodare, aici sunt mai multe aspecte de care ar trebui sa tin cont si se subintelege ceea ce am vrut sa spun, sper.