| StephyMonster a întrebat:

Bună TPU.Am o mică problemă. Deci eu sunt într-o gașcă formată cam așa-4 fete și 3-4 băieți. Unuia dintre băieții din gașcă îi place de mine și prietenul lui,tot din gașca noastră vrea să îl ajute să fie cu mine,dar eu nu vreau fiindcă chiar nu-l plac,eu sunt înaltă iar el este mic și slab, nu mi-a plăcut niciodată de el deși imi place de un baiat puțin mai mare decât mine, îl plac de câteva lui și el pe mine dar cand i-am zis mamei că-l plac a zis că nu am de cine fiindcă e cam prostuț și nu ar trebui să-mi placă de el iar dupa 2 săptamâni i-am zis că nu-l mai plac, adică acum nu știe că îl mai plac.El m-a întrebat dacă vreau să fim împreună și eu chiar aș vrea dar fără săruturi sau chestii exagerate.I-am spus că o să mă mai gândesc.Mie mi-e frică că va afla mama sau prietenii mei, și nu aș vrea să-i frâng inima baiatului din gașca mea care mă place.Am 13 ani,majoritatea prietenelor mele au,au avut sau vor prieten, mai sunt și care nu au sau vor, iar 2 dintre prietenele mele vor fi și ele împreună cu cineva în curând.Nu mi se pare ceva ieșit din comun să ai prieten de la vârsta asta,așa sunt vremurile acum, eu nici nu mă gândesc la sărut, nici măcar pe obraz.Ce ziceți să fac? Vreau părerile voastre.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Pai, daca tie iti place de baiatul acela, spune-i asta, iar daca si el te place, spune-i ca esti dispusa sa incepi o relatie cu el dar nu te simti pregatita pentru experienta sarutului. Daca tine la tine, te va intelege.
Succes!

| AndreeaaD a răspuns:

Mai intai ar trebui sa ii spui baiatului din gasca ta ca nu il placi.El va continua sa te placa si sa incerce sa fie cu tine si apoi ii vei frange inima.
Pe o parte consider ca ar trebui sa o asculti pe mama ta pentru ca ea e matura, e trecuta prin viata si cel mai important e cea care iti vrea cel mai mult binele si daca ti-a zis asta stia ea ce spune.
Pe de alta parte ai pus ca nu esti pregatita pentru un sarut si alte chestii dar ai grija pentru ca o relatie are nevoie si de asta si nu trebuie sa fi obligata sa faci anumite chestii daca nu simti ca esti pregatita. Daca vrei doar sa iesi cu baiatul respectiv nu e nimic grav si nu ai de ce sa te temi pentru ca nu faci nimic rau.Doar simple intalniri fara saruturi si alte chesti.Nu vad o problema dar mama ta ar trebui sa fie in primul rand prietena ta si sa ii povestesti fara sa iti fie frica.
Ai grija de tine, nu uita ca ai 13 ani.