| Ilinca2005mau a întrebat:

Bună, TPU!
Am o nelămurire de câțiva ani, de când mă gândesc la ce facultate aș merge (sunt în clasa a IX-A). Va trebui să frecventez două facultăți în același timp din cauza unor situații mai delicate, nu are rost să detaliez aspectele, și mă atrage foarte mult, dintotdeauna, știința pe partea de agricultură, horticultură, mai ales geologia. Problema este că nu am niciun talent la matematică, chimie și fizică (care, din ce am înțeles, sunt esențiale la facultatea de Geologie), Geografia iarăși nu o pot alege din același motiv și îmi doresc extrem de mult să pot avea o meserie unde să lucrez și la birou, dar și cercetând pe teren în domeniul naturii, bineînțeles, cu un salariu mediu. A doua facultate ar fi filologia clasică de care sunt foarte sigură. Spuneți-mi, există vreo
variantă a primelor mele cerințe ca facultate? Sunt silitoare și știu că m-aș descurca foarte bine dacă nu ar fi materii de profil real incluse. Vă rog, fără răspunsuri răutăcioase sau care, în fond, nu mă ajută cu nimic. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://geo.unibuc.ro/planuri-de-invatamant-ro/

Eu zic sa studiezi mai bine problema puțin. Nu cred că se face matematica deloc chiar.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Matematică și fizică la facultatea de geografie?

| Ilinca2005mau explică (pentru suntserios):

Doar matematică! Am înțeles de la p fostă studentă și nu am precizat bine. Scuze!

| Ilinca2005mau explică (pentru suntserios):

Îți mulțumesc mult pentru timpul acordat și pentru răspuns!

| suntserios a răspuns (pentru Ilinca2005mau):

Https://geo.unibuc.ro/planuri-de-invatamant-ro/

Eu zic sa studiezi mai bine problema puțin. Nu cred că se face matematica deloc chiar.

| sierra1 a răspuns:

"Spuneți-mi, există vreo
variantă a primelor mele cerințe"

fă-te secretară. Să știi să faci cafea, aia-i cheia!

"Vă rog, fără răspunsuri ...care, în fond, nu mă ajută cu nimic"

ACUM nu te ajută nimic că intrebarea e in dungă. Hai să mai conversăm peste vreo 2-3 ani, ok?

| Ilinca2005mau explică (pentru sierra1):

Exact la răspunsurile de tipul acesta mă refer. Voiam doar o lămurire mai bună a sectorului de geologie și alte aripi înrudite cu cercetarea naturii. Peste câțiva ani nu o să se întâmple nimic din moment ce am nevoie de un răspuns până într-un an din cauza unor împrejurări. A deveni secretară nu e deloc ce mi-aș dori. Îți mulțumesc pentru răspuns

| Fonk a răspuns:

Ce face filologia?
Daca as face geografie as vrea sa fiu prof de geografie. Si ca profesor stai la catedra, cu cafeluța.

| Ilinca2005mau explică (pentru Fonk):

Ideea e că nu vreau să devin profesoară, mai întâi de toate pentru că și în familia mea sunt câțiva și știu prin câte complicații au trecut, și financiar. Și-au dat sufletul în meseria lor pentru niște copii neserioși. Nu vreau să aleg o cariera pentru că mi se pare comodă, ci pentru că mi-ar plăcea foarte mult și aș ști că sunt bună. Du filologia clasică poți ajunge și la Vatican cu traducerile dacă ești bun, mai ales că sunt puțini specialiști.

| Fonk a răspuns (pentru Ilinca2005mau):

Da adevarat ca si elev de liceu clasa mea isi bate joc de profesori, mai ales de cei care sunt la inceput. Radem la spatele lor, aruncam cu harti, le facem poze dupa devin virali in liceu, chesti din astea.