| Kayn221 a întrebat:

Am o oarecare problema. Este vorba despre aspectul fizic.
In selfie/oglinda ma vad ok. dar cand intorc poza ( selfie-ul ) parca sunt cu totul alta persoana si ma simt foarte aiurea. am defecte faciale ca de exemplu cearcanele/nasul/ochii ( nas mare, ochi inegali. ).
Vad unele persoane care arata bine atat in poze cat si in realitate. nu faci diferenta.
As putea cumva sa rezolv aceasta imagine proasta asupra mea? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte simplu: sa te ingrijesti de sanatatea ta!
Lipsa orelor de noapte, duc la formarea cearcanelor si a ochilor obositi.
Cat privesc ochii asimetrici, am o veste buna pentru tine: toti avem asa, poate la unii este mai vizibil si la altii mai putin.
Nasul... se repara cu chirurgia plastica!
Deci, ai grija de sanatatea ta, daca vrei sa fii tanar si frumos pana la adanci batraneti.
Daca de acum incepi sa-ti gasesti cusururi, ce vei face la 30-40 sau 50?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna, în legatura cu ochii si toata organele pereche, au o usoara asimetrie între ele, dar ochii nu sunt inegali! Sunt doar asimetrici pozitionati, adica unul foarte putin mai jos sau sus fata de celelalt. Multa lumea confunda asta, deoarece o parte a corpului este mai dezvoltata la nivel de musculatura iar asta face sa preseze putin pe partea dominanta a coprpului, globul ocular si restul organelor pereche, dar acea mica diferenta este uniformizata de muschi, si facuta de muschi! De aici acea "asimetrie" dar nici de cum inegalitate. Nasul da este adevarat, iar sanii putem spune ca sunt inegali(deoarece acestia sunt în continua schimbare) doar pana se definitiveaza, acestia dupa terminarea pubertatii, la unele persoane raman asimetrici, ori isi revin la normal. Sper ca te am ajutat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Iar, cu inegalitatea pot parea doar in poze, si in realitate pot parea din cauza lipsei genellor uniforme, sau a sparancenelor. Dar ochii pot fi inegali doar in cauza miopiei, si a restul boliilor oculare! Sper ca te am ajutat!

5 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Invata sa te apreciezi.Esti o persoana speciala care daca are mici defecte cu privire la fata are alte calitati in alte parti+cearcane? Toti le avem,stai linistit/a, nasul? Nu e extrem de important, nu la nas se uita lumea prima oara, ochii inegali? Daca esti o persoana de treaba si amuzanta crede-ma, nimanui nu ii pasa de aceste chestii minore(in afara de aia invidiosi si gelosi pe tine, aia mereu o sa gaseasca o cale sa se ia de tine)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, sa te linistesc, ochii pot parea "inegali" sau chiar sa fie, dar aceasta este doar în cauza în care ai probleme oculare ori intraoculare (spre exemplu miopie, sau exoftalmometrie), iar acestia pot parea inegali, din cauza structurii fetei, a sprancenelor sau genelor care nu sunt bine uniformizate si asa mai departe.
Nasul, din pacate da, doar chirurgical se poate modifica!
Sper ca ti am fost de ajutor!

| Utilizatornew25 a răspuns:

Salut, într-adevăr ochii sunt ușor diferiți, iti explic de ce, la naștere sunt egali, dar din cauza geneticii o parte se dezvolta mai tare si apasă cumva pe unul dintre globii oculari, si de-asta iese o ușoară diferenta, dar ca si lungime sunt egali. Nasul doar chirurgical din pacate, dar conteaza sa fi sanatoasa în continuare!