| denisamihaela a întrebat:

Am o prietena care a terminat liceul acum 2 ani si vrea neapărat sa faca o facultate. Ea este într-adevăr foarte buna pe partea de informatica si de IT. Sunt 3 Facultăți in zona ei la care s-a orientat: Nicolae Titulescu, Dimitrie Cantemir si Titu Maiorescu. Care dintre aceaste considerați ca este cea mai buna facultate pentru acest profil? Va rog sa oferiti si detalii, gen cum v-ati inteles cu profesorii, cat este taxa, etc. Mulțumesc frumos!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Zona ei fiind? Ca ce facultati ai amintit tu acolo sunt niste facultati private cu performante indoielnice.

Daca e intr-adevar buna la informatica de ce pierde timpul pe acolo? Universitatea Bucuresti, universitatea babeş bolyai din Cluj, Cuza din Iasi, Politehnica din Iasi, Politehnica din Bucureasti, Universitatea de Vest din Timisoara. alea sunt facultati bune.

| Deserth a răspuns:

Facultate? La ce mai foloseste azi?!

| suntserios a răspuns (pentru Deserth):

Foloseste celor care vor sa invete si sa aiba o cariera.

| Deserth a răspuns (pentru suntserios):

Du-te frate daici cu facultatea, eu n-am facultate si de aia tot am o cariera buna

| suntserios a răspuns (pentru Deserth):

Perfect pentru tine, in continuare

iti doresc sa te opereze un doctor care nu a facut facultatea ca i-a zis unul, du-te frate de aici cu facultatea

iti doresc iti dea vreodata o sentinta un judecator care a invatat dreptul de pe net

sau poate sa iti cumperi o masina proiectata si contruita de un inginer care si a bagat piciorul in facultate

sau poate iti iei o casa. Trebuie sa fie misto casele proiectate de ingineri constructori si arhitecti care si au bagat picioarele in faculate ca sa aiba o cariera mai buna.

de ce nu, poate ai sa treci peste un pod peste Dunare intr-o zi, construit de un inginer care a citit ceva formule de pe net.

de ce nu, poate sa locuiesti intr-un oras construit la baza unui baraj artificial construit de un inginer care poate sau poate nu a facut o facultate

sau poate intr o zis ai sa ai nevoie de o operatie la ochi, facuta de un aparat proiectat de un inginer IT care poate a facut facultatea sau poate a vazut un tutorial pe Youtube.

vrei sa continui? ca lista e abia la inceput.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deserth):

In IT spre ex. sa nu platesti impozit la salariu. Si cum acolo salariile ajung pana la 2500 de euro dupa doar cativa ani de experienta, 16% sau cat dracu e impozitul azi, inseamna destul de mult.