| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema deci o sa trec la subiec.Astazi la scoala am avut niste probleme cu trei colege.Deci in clasa la noi se vorbeste cam mult despre diriga.La romana avem o prof. foarte de treaba, iar vinerea mai discutam dupa ce facem lectia din respectiva zi. diriga e putin cam geloasa ca a zic asa ca prof de romana discuta mai mult cu noi. Dar faza e ca noi nu stim cine se duce sa ii spuna ca profa face dirigentie in locul ei. dar nu e dirigentie pur si simplu discutam chestii utile in viata.Si azi dupa ora de romana le-am cerut parerea unor colege si le-am spus asa :"Voi cine credeti ca sa duce sa ii spuna lu' diriga tot ce se intampla la noi in clasa?" iar ele su spus ca eu ma duc ceea ce e neadevarat.Cand am aflat care e parerea lor logic ca m-am simtit prost, adica fetele pe care le credeam eu prietene ma acuza de ceva ce eu nu am facut.Sa vedeti care e argumentul lor...Acum vreo 2 saptamani ne-a mutat diriga fata- baiat in banci.Am stat o perioada foarte scurta cu un baiat in banca dar diriga m-a mutat inapoi cu colega mea din motiv ca nu ne intelegeam cu baietii cu care stateam in banca. E o chestie absurdă zic eu sa acuzi pe cineva fara dovezi. Ele ar trebui sa se gandeasca altfel adica diriga se i-a mereu de mine nu ma tine in puf cum s-ar zice+ca diriga are favoriti in clasa carora nu le face obesrvatii cum ne face noua, si tot ele ereau alea imbufnate.Acum cam toti colegii mei sunt impotriva mea.Sunt cam suparta in legatura cu asta pentru ca am auzit ceva ce nu credeam ca o sa aud de la niste personaje care nu ma asteptam sa imi zica asa ceva.Multumesc ca ati citit pana la capat si sper ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi dar nu din astea prostesti.kissDau fundita si restul vot.

Răspuns Câştigător
| AndreeaFarasperante a răspuns:

Continua sa te porti asa cum te-ai purtat si pana acum, nu da importanta si nu pune prea mult la suflet.Eu consider ca diriga ta nu ar trebui sa fie geloasa ca aveti si voi o ora linistita ci ar trebui sa se bucure.Incearca sa fi draguta cu toata lumea, trateaza-i pe toti cu indiferenta si fi cat mai draguta.Nu te lasa ranita de nimeni si gandeste-te ca ai macar un prieten/o prietena adevarat/a.Lasa-i sa parasca, nu conteza atata timp cat nu e nimic grav.Bafta! Sper ca rasp meu te-a ajutat

6 răspunsuri:
| ComatoseWine a răspuns:

Se intampla in toate scolile, in toate clasele.Se gasesc mereu copii care nu stiu sa taca.Si eu am fost acuzat ieri de ceva de genu.Ca i-am zis doamnei diriginte niste discutii deplasate despre ea.Stiu cine a zis si mi-ar fi usor sa zic.Dar nu vreau.Ador ura lor, invidia lor.Trebuie sa le pui la punct.Cel mai mare pradator e prada prinsa la colt.Tu esti la colt.E timpul sa lupti pentru cine esti.Plus ca ura lor nu conteaza!

| Numb a răspuns:

Buna...am citit si eu intrebarea ta.stii probabil persoana care ii spune dirigintei tale tot ce se intampla e din cercul tau de prieteni si afla care colega a ta a inceput sa dea vina pe tine prima si probabil aia este, si cu restul ai rabdare le va trece.Nu le da importanta daca le dai o sa tot vorbeasca aiurea despre asa ceva.fa-te ca nu ii auzi si gata. Sper sa iti ajute cu ceva.

| myelys a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbiti in ora de dirigentie toti si sa rezolvati problema (prin toti ma refer la tine, colegii tai, diriga ta si profa ta de romana). Ar trebui sa propui sa se faca ceva de genul minisedinta cu elevii... Altfel eu zic ca tot raul va cadea pe tine si asta nu cred ca iti cinvine... Dar asta e doar un sfat. happy

| anonim_4396 explică (pentru myelys):

Pur si simplu nimeni nu o suporta pe diriga si nici eu.Nu se poate discuta cu ea, e foarte nepasatoare cu ce se intampla la noi in clasa si chestii din astea.

| mizukori a răspuns:

Pai eu cred ca daca au spus asa ceva. nu iti sunt cu adevarat prietene. si ca diriginta este normal sa va ajute. sau poate ca ele au stat mai mult cu proful de romana sau cum ai zis tu... iar tu te-ai inteles mai bine cu diriga. Chestia e ca oricare diriginte isi iubeste clasa. si este normal sa fie putin trista atunci cand vede ca va intelegeti mai bine cu altcineva decat cu ea. si apoi daca acele fete au spus asta inseamna ca nu iti sunt prietene adevarate tine minte sfatul meu"Prietenia este un lucru care patrunde adanc in sufletul tau si te devora usor usor pe din-nauntru " asa ca nu iti face griji iti faci alti prieteni si poate de aceasta data o sa fie cu adevarat cei adevarati pup dulce!:*

| cosmina77777 a răspuns:

Uite...o prietena,e prietena adevarata daca te intelege, nu te acuza, daca nu te pune sa alegi intre ea si alta stii tu chestii din astea. faza e ca si eu am avut 2 prietene iar una ma punea sa aleg intre ele 2 si exact pe aia am lasat-o.chestia e ca daca stii ca esti nevinovata, nu sta degeaba suparata fa ceva! nu sta daca stii ca n-ai facut nimic rau!