| SwedishMeatball a întrebat:

Salutare, TPU! Am o mica-mare problema care poate parea neinsemnata, dar pe mine chiar ma afecteaza. Am impresia ca prietenii mei s-au cam indepartat de mine si nu inteleg de ce, am ajuns sa ma simt chiar singur. Eu niciodata nu am facut vreun rau nimanui in mod intentionat, sa zici ca am cautat-o cu lumanarea sau ceva. Am incercat tot timpul sa fiu bun cu toata lumea, sa ii inveselesc, sa fiu alaturi de ei, de toate. Dar pare ca nu ma mai vor in compania lor. Daca le spun sa ne intalnim sau pur si simplu le dau mesaj sau ceva, cauta motive. Inteleg o data, de doua ori, sunt o persoana intelegatoare, dar tot timpul? Am fost bun anul trecut, cand i-am ajutat mult, acum nu mai sunt, ca au alti prieteni, iti dai seama. De exemplu, acum ceva timp, doi colegi de-ai mei cu care ma inteleg bine au fost intr-o relatie. Eu sunt un prieten comun al amandurora si ne-am inteles bine si cand au fost impreuna, iar dupa ce s-au despartit, eu am fost acolo pentru amandoi si vorbeam cu ei si chestii, i-am ajutat sa treaca peste si atunci ma luau numai cu complimente si multumiri si de toate si acum nu prea ma mai baga in seama. Si nu e vorba doar de ei 2, ci si de altii cu care ma intelegeam bine si ii consideram apropiati si ziceau si ei ca ma considera, desi se vede ce prieten apropiat ma considera. Si va dati seama, daca aduc vorba despre asta, toata lumea ca nu, nu e nimic, ti se pare, nu stiu ce, dar nu cred ca mi se pare, ca am dovada ca e asa. Chiar ma simt prost, ca eu stiu ca m-am straduit sa ajut pe toata lumea si sa fiu bun, si chiar ma afecteaza toata falsitatea asta. Acum s-au facut prea smecheri, sau cum? Inteleg ca poate nu sunt eu chiar cea mai cool persoana pe care o poti intalni, dar totusi, la cate am incercat sa fac, eu chiar nu cred ca merit singuratea asta care ma apasa. Sa nu mai zic ca unele persoane chiar m-au si barfit, aia chiar m-a enervat. Ce ziceti, am gresit eu cu ceva? Sau de ce nu mai am prietenii de alta data? Daca aveti de gand sa raspundeti in batjocuri, va rog eu, mai bine nu mai spuneti nimic. Salut!

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Buna! Tu esti o raritate de om bun, sufletist. As putea spune ca se observa prea tare ca vrei sa ajuti, ca esti prea dragut cu toata lumea si nu astepti nimic in schimb. Esti un baiat cuminte si la locul tau. Vezi tu, unii sunt profitori. Crezi ca cei care te barfesc, nu se barfesc si intre ei? Asa fac si unele fete si mai ales, bătrânicile.
Din ce ai scris, tu esti un bun confident si esti inocent. Serios, cand eram de varsta ta imi doream mult sa intalnesc persoane ca tine, dragute si politicoase cu ceilalti.
Sa nu ai incredere in prieteniile de suprafata. Nu ai un cel mai bun prieten? Iti sugerez sa te imprietenesti cu cineva ca tine, sa petreci timp mai mult cu acea persoana si mai apoi sa va faceti un grup al vostru. Verisori, verisoare ai? Mai distreaza-te si cu ei. Vorbeste cu cineva apropiat din familia ta. Poate nu e semnificativ, dar sa vorbesti cu tatal sau alt membru al familiei despre ceea ce te apasa e de ajutor. Si ei au fost de varsta ta si au mai multe experiente. Uite, mama mea, la facultate isi lasa prietena cea mai buna sa copieze dupa ea. La un examen cele doua lucrari erau la fel. Niciuna nu a spus adevarul. Amandoua au avut restanta. Dupa facultate prietena mamei s-a angajat la o firma si pe mami nu a recomandat-o vreodata si nici nu a mai vorbit cu ea, desi sta in acelasi oras cu ea. Mama era printre cei cu 9 si 10, iar prietena ei era mai slaba la invatatura. Copia cuvant cu cuvant dupa mama. Morala? Fii mai mult pentru tine si mai putin pentru altii. Lumea se degradeaza incetul cu incetul. E nedrept sa fii inlaturat de cei pe care i-ai ajutat candva, stiu. Tu esti sensibil si suferi, ca altfel nu puneai aici intrebarea. Invata sa citesti oamenii, nu e chiar greu. Vezi cum vorbesc, cum se comporta, ce atitudine au cu ceilalti. Fii amabil cu cine ar merita. Mi se pare ca treci a 12-a. Crede-ma... dupa liceu se vor rupe multe prietenii. Fiecare e pe drumul lui. Sunt mici sansele sa mearga toti colegii tai la aceeasi facultate, acelasi profil. Isi vor face alti prieteni. Asa si tu. Nu e pierdere cand scapi de prieteni falsi sau cum se spune acum: "serpi". Ai grija sa nu iti arati slabiciunile. Dezvolta-ti simtul umorului. Vezi seriale/filme educative, citeste carti specifice varstei tale. Invata pentru viitorul tau. Invata bine o limba straina. Sa ai un scop clar in viata. Oamenii se schimba, iar adolescentii sunt uneori imprevizibili. Sincer, prietenii tai nu sunt adevarati. Atunci cand sunt trist, te accept. Acum ca sunt bine, te evit. Pai nu e in regula asa.
In locul tau mi-as cumpara/adopta un caine/o pisica sau mi-as lua perusi. Cand aveam 6-7 ani ma bucura mai mult prezenta papagalilor decat a unor copii care radeau cand aveau chef ca port ochelari.
Invata sa fii puternic in viata, ca sunt alte probleme care sunt mai grave decat lipsa de prieteni. Ai nevoie sa intalnesti persoana potrivita. Cat despre prietenii tai, hmmm, trateaza-i fix cum fac si ei atunci cand va intalnit fata in fata.
Acum am vazut ca ti-am mai raspuns la o intrebare. Eu cred ca va fi lumina si in viata ta. Bucura-te de lucrurile marunte. Esti stapan pe viata ta (te sustin financiar parintii, dar vei avea si tu un job) si e important sa te iubesti pe tine. "Fara misto, va rog" - acest,, va rog,, inseamna bun simt si o teama de a atrage conflicte. Sa ripostezi cand cineva te ia peste picior sau pur si simplu sa arati indiferenta. In zilele noastre e greu sa gasesti oameni de incredere. Asadar, ai mai multa incredere in tine si ridica-ti moralul.

| SwedishMeatball explică (pentru eckblume):

Buna! In primul rand, multumesc pentru cuvintele frumoase, chiar apreciez.
Intr-adevar, sunt o persoana care se gandeste mult la binele celorlalti, iar uneori, acest lucru ajunge sa se intoarca impotriva mea. Sunt constient de faptul ca exista probleme mult mai grave decat a mea in lume si ca prietenii mei nu sunt tocmai adevarati, dar eu sincer, sunt genul de persoana care atunci cand simte o emotie, fie ea negativa sau pozitiva, o simte foarte profund, asa ca tind sa am probleme in a ma aduna uneori.
Cu familia mea nu ma inteleg prea bine, din diverse motive. Avem o mentalitate mult prea diferita ca sa ne putem intelege bine, iar acest lucru ma impedica sa ma pot baza prea mult pe ei. Cat despre verisori, am, dar ei locuiesc la sute de km departare, asa ca ne vedem rar, din pacate. Este posibil ca viata mea sa se schimbe in momentul in care voi merge la facultate, dar orice ar fi, eu oricum merg tot inainte, am trecut prin multe de-a lungul timpului, nu ar fi corect sa renunt acum. Multumesc mult pentru raspuns!

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Vezi tu, omul bun în adevăratul sens al cuvântului în ziua de astăzi este evitat. Foarte bine că ești așa, apreciez, dar încearcă să îți faci prieteni adevărați, nu fățarnici care se folosesc de tine când au nevoie, ca atunci când folosești o pastila să nu te mai doară capul de exemplu. Îți dai seama că ce este rău nu poate sta cu ce este bun, și cum societatea în ziua de astăzi are atâtea calități negative, îți dai seama că este greu să îți faci un prieten. Sfatul meu : fii tu însăți și nu incerca sa te schimbi pentru nimeni doar pentru a fi acceptat. Cine te accepta, te accepta așa cum ești, nu altfel. Nu te mai supăra din cauza unor morți vii, încearcă să mergi pe drumul tău și să aduni in jurul tău pe cine te merităwinking!

| SwedishMeatball explică (pentru Celcestietot):

Cam asa e, din pacate. Exista multa falsitate in lume, si lumea pare sa nu mai aprecieze eforturile pe care incerci sa le faci pentru ei. Banuiesc ca ce pot sa fac e sa am mai multa grija cand imi aleg prietenii. Mersi de raspuns!

| Celcestietot a răspuns (pentru SwedishMeatball):

Cu plăcerewinking!

| FreddieM a răspuns:

Parerea mea e ca esti prea,, cuminte".Ei vor sa se asocieze cu cineva care e in stare sa tina pasul cu ei. Asta la o prima vedere dar nu e exclus sa ma insel. Daca nu ma insel atunci nu te mai baza pe ei, nu pot sa-ti fie adevarati prieteni, cu siguranta te-ar accepta prin preajma daca ai avea vreo utilitate pentru ei.

| SwedishMeatball explică (pentru FreddieM):

Hmm... as vrea sa pot spune ca te inseli, dar nu te inseli. Chestia e ca n-as prea vrea sa ma schimb doat ca sa ma placa ei mai mult, mai ales dupa ce m-am convins ce fel de oameni sunt. Banuiesc ca ce pot sa fac e sa am mai multa grija atunci cand imi aleg prietenii. Mersi de raspuns!