| unicorn21 a întrebat:

Am o problemă. Câteodată când mă uit în oglindă simt că sunt grasă. Mi se pare că am picioarele mari, late. De exemplu BFF îmi spune de câte ori mănânc că mă fac obeză, că se vede că m-am îngrășat, că sunt cât o balenă deși ea e mai împlinită decât mine. Eu am slăbit mai multe kilograme anul acesta și m-am și înălțat dar tot nu sunt mulțumită. Am 1.64 și 53 de kg. Credeți că ar trebui să slăbesc sau ce îmi recomandați să fac?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu cred ca glumeste cu tine fara rautate.
E clar ca nu esti multumita de tine, atunci ar trebui sa mai slabesti. Atata timp cat poti schimba ceva ca sa te simti si mai bine cu tine, atunci fa-o, mai ales ca ar fi sanatos si pentru orgasnism, asta daca slabesti sanatos: alimentatie sanatoase (NU DIETE!) si sport.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca esti bine unde esti acum.
la 1.64 trebuie s aai in jur de 54kg.
Probabil ca BFF-ul tau nu iti este chiar prietena atat de buna pe cat crezi tu, se pare ca te invidiaza mult, daca isi permite sa te jigneasca, doar ca sa te faca sa suferi.

| Violleta2022 a răspuns:

Uitasem recomandarea!
Deci, iti recomand sa reevaluzei relatia cu BFF-ul tau si sa-i spui ca nu-ti place comportamentul ei fata de tine, mai ales jignirile si ca-i cazul sa-si ajusteze comportamentul fata de tine, daca vrea sa o mai pastrezi de prietena.

| danay72 a răspuns:

E bine sa fii atentă, dar nu ești grasa la aceste kg. Dar un prieten adevărat nu vorbește asa, nu te jignește. Poate ar trebui sa vorbești despre acest lucru și sa nu te mai jignească. Oricum, un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.

| Ara997 a răspuns:

Pai..sa schimbi BFF-ul si mentalitatea. intreaba-ti parintii daca esti ok, ei care ti-au dat viata cu siguranta iti vor binele in mod neconditionat si te vor sfatui cum cred ei mai bine. eu asta iti recomand. Numai bine!

| Goddess23 a răspuns:

Buna, nu ai specificat varsta. La 17-18 ani e normal sa te incadrezi in numarul de kilograme pe care le ai. Femeile intotdeauna vor avea cate ceva de obiectat in legatura cu kilogramele in special ca sunt manipulate si de televizor, reviste ceea ce nu e ca in realitate ci se promoveaza in mare parte anorexia. Mergi la sala sa iti mentii greutatea si sa iti lucrezi trupul armonios daca te face sa te simti mai bine in pielea ta.

| HeliosMetal a răspuns:

Eu zic sa-ti verifici mai intai problemele cu capul si apoi cele cu greutatea. Vad ca a devenit o moda in ultima vreme Frustrarea asta legata de greutate, si daca ai cu 1-2 kg mai mult decat trebuie ce se intampla, cade tavanul pe tine?

| 1234567890qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm a răspuns (pentru HeliosMetal):

Poate ca nu e chiar o moda. Nu te simti ok cand vezi atatea modele cu un abdomen plat si tie ti se tot depoziteaza grasimea acolo, indiferent de ce mananci. Si in plus grasimea arata inestetic. Nu te ingrijorezi de la 2 kg in plus. Nu te ingrijorezi nici de la 5. Spui asta e. Si tot asa ajungi sa te ingrasi. Plus ca e nesanatos. Si odata ce ai pus pe tine, dai greu jos. Asa ca mai bine te ingrijorezi de la alea 1-2 kg. Si celor care nu le pasa de grasimea lor, asta e. Poate se simt bine in corpul lor.winking nu toata lumea se simte bine in corpul lui.

| 1234567890qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm a răspuns:

Buna.
Stai linistita. Pana si fetele slabe spun ca sunt grase uneori. Niciodata femeile nu vor fi implinite din anumite puncte de vedere. Sa stii ca esti foarte bine. Eu am 1, 63, 15 ani si 60 de kilograme. Am burtica, recunosc. Dar mi-au crescut sanii foarte mult. Cupa e. Si cand port tricouri, sanii "iasa la inaintare", si nu se vede burtica. Pot sa zic ca am noroc cu asta. Oricum, am inceput sa merg la sala si sa mananc mai sanatos. In modul asta vei reusi sa slabesti treptat in timp. Dar totusi, daca chiar ti se pare ca esti grasa poti tine un regim disociat. Eu l-am tinut si am slabit un kg itr-o saptamana. Cam greu. Dar a functionat. Si prietena pun pariu ca este geloasa un pic. Pana la urma esti mai slaba, nu? Sunt sigura ca nu ii convime aspectul fizic si prin comentarii rautacioase se descarca cumva, crezand ca te face sa te simti prost

| YTproHACK5 a răspuns:

Fate obeza!

| 333AM a răspuns:

Esti destul de in regula. Si zic 'destul', nu ca ar trebui sa fi putin mai slaba, insa ar trebui sa mai pui pe tine. Daca greutatea ideala la femeile de peste 18-20 ani este de -10 kg din greutate, tu fiind minora, adica in crestere nu ar trebui sa ai vreo problema legata de greutatea ta. Grasimea cu timpul ti se va distribui cum trebuie, plus ca, cum am zis, esti cam slabuta. Caluculeaza-ti IMCul si vei vedea ca esti spre limita de subgreutate, ceea ce nu e prea bine. Acum conteaza si daca ai metabolismul rapid.