| Getter123 a întrebat:

am o problema destul de mare, nu imi pot face prieteni/lumea nu ma suporta, (mai jos aveti povestea pe scurt) imi fac foarte greu prieteni si ei pleaca foarte repede de langa mine, sunt batjocorit de majoritatea si lasati de restul.Eu mereu am vrut binele tuturor, am ajutat cu ce am putut dar fara a vrea ceva inapoi, prietenii din momentul acesta incep sa ii pierd deoarece incep sa ma jigneasca si nu mai doresc sa ies cu ei, imi fac extrem extrem de greu prieteni si am 17 ani, nu am o gasca, un grup, ceva.Sunt o persoana interesanta si de treaba, asta spune toata lumea dar dupa cateva zile nici ca-mi mai scriu, sunt indiferenti dupa si pur si simplu uita de mine, nu stiu cum sa explic dar intru intr-o stare ciudata de depresie zilnic (seara).Nu am cu cine sa ies afara, in oras, un suc, nu ma cheama nimeni afara si eu sunt genul de baiat care doreste sa stea mult afara, nu in casa, simt ca innebunesc.F2F nu imi pot face prieteni doar daca ii intalnesc prin alt amic.Sunt foarte foarte foarte timid, am anxietate sociala si sunt introvertit, nu prea sociabil dar la a 2-a intalnire garantat voi fi cu mult mai sociabil, nu stiu, altii au asa multi prieteni ca vor sa scape de ei, eu nu am pe nimeni si sunt disperat sa fac o schimbare, cat ar fi ea de mica, iubita nu imi pot face deoarece sunt urat, parerea mea plus ca nu cunosc vreo fata care sa ma placa deoarece toate ma lasa balta dupa prima intalnire, propuneri? Ceva ce sa mearga, nu stiu, toti au gasca, iubite si chestii doar eu stau in casa ca un mormoloc si ma plictisesc sperand sa imi fac cumva un prieten pe internet.

Da, pe internet pentru ca in zona mea nu prea am cu cine sa ma imprietenesc ca majoritatea m-au lasat balta, astept propunerile voastre si la cea mai buna voi oferi o funda

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Ai primit deja doua raspunsuri cuprinzatoare, asa ca eu pot doar sa adaug cate ceva. Voluntariatul ti-ar prinde foarte bine si presupun ca ai tai nu ar avea nimic impotriva lui. https://ghidlocal.com/......in-oradea/ -> voluntariate din Oradea
Invata bine o limba straina *engleza, mai ales*. Daca dai la facultate sau mergi in strainatate vei avea nevoie de ea.
Pari sa faci totul sa fie bine cand esti cu ''prietenii''. Dezvolta-ti simtul umorului, adopta o atitudine ironica daca esti jignit si fii un pic mai indiferent ca sa nu mai para ca vrei neaparat sa vorbesti cu persoanele respective. Cei cu care ai interactionat nu sunt oameni pe care te poti baza. Prin voluntariat mai faci cunostinta si cu altii care nu vor sta cu ochii pe tine si nu te vor judeca.
Daca isi permit ai tai spune-le sa te lase intr-o tabara de vara sau la evenimente (astea care apar pe Facebook), sa mai iesi si tu afara. Chiar si cu parintii/unchii/verisorii, iesiti impreuna in oras/parc la plimbare. Discuta cu tatal tau, cere-i sfaturi, ca e mai mare si a trecut prin viata.
Din gimnaziu chiar nu ai nicio colega/niciun coleg cu care sa te fi inteles mai bine? Ieseai si tu in oras/la cinema. Te-ai fi axat macar pe o persoana cu care sa comunici. Sau cu cineva mai tanar din familia ta sa discuti problemele tale, ca nu e rusine. Si un psiholog ti-ar fi de ajutor. Anxietatea asta sociala nu e buna si a fost provocata in special de respingerile celorlalti. Nu te lasa infrant de niste copilarii. Pe bune, ce e asta? Azi vorbesc cu tine, maine te las balta si nu te mai bag in seama. Sunt copilarii. Ia o foaie si compara atitudinea ta cu a altui coleg/prieten care are succes cu popularitatea. Poate asa iti vei da seama unde gresesti in interactiunile cu ceilalti.
Uita-te pe Youtube la filmulete cu oameni care si-au facut curaj sa schimbe ceva in viata lor. Sa iti doresti sa ai un prieten, dar sa fie sincer. Nu te implica emotional foarte mult sau macar nu lasa impresia asta, ca poate cei cu care ai vorbit sunt mai indiferenti in viata. De fete ai timp, in ziua de azi cariera e mai importanta, sa ai un loc de munca decent (parerea mea).

Răspuns Apreciat de Editori
| IamPanda55 a răspuns:

Buna! In primul rand, valoarea ta nu va fi niciodata determinata de parerile sau de actiunile celor din jur. faptul ca prieteniile respective nu au tinut inseamna ca fie nu aveati puncte comunte, fie ca persoanele acelea nu aveau ce cauta in viata ta. Incearca sa socializeI cu oamenii afara, poate te poti apuca de o activitate, un hobby. Sa inveti sa canti la un instrument, cursuri de arta, sa faci voluntariat sau lucruri de genul unde intri inevitabil in contact cu oamenii. Poti apela si la un psiholog..nu ar fi rau. Ai 17 ani, o varsta in care nu e prea tarziu pentru nimic. Toate vin la timpul lor, asa ca fruntea sus, zambeste si ai incredere in tine!❤️

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate ai prea multe complexe „sunt urât" „am anxietate" "nu sunt sociabil" „sunt timid„ astea sunt deja o grămadă de limitări și lucruri foarte urâte și rele să le spui despre tine. trebuie să te privești pozitiv, să te vezi frumos, sociabil, prietenos ca și alții să te poată aprecia în aceeași manieră. Dacă nici tu care te cunoști n-ai o părere bună despre tine, ce așteptări ai de la alții? frustrările și complexele se simt, chiar dacă nu le expui în mod direct, sau poate o faci fără să-ți dai seamași de aia alungi oamenii. Oamenii vor să sa simtă bine, să se distreze, nu să rezolv problemele emoționale ale cuiva sau să stea în prezența cuiva care nu se apreciază deloc

| qwertpro a răspuns:

Salut,imi pare rau sa aud ca treci prin asa ceva, am avut si eu o asemenea perioada care a trecut, si avand in vedere ca am tot 17 ani ca si tine poate te voi putea ajuta.Am citit mai atent ceea ce ai spus tu si inteleg ca ai o imagine rea fata de tine si ai o stima de sine scazuta.In primul rand ca sa iti poti face prieteni trebuie sa te accepti asa cum esti si sa te stimezi, de altfel ei nu vor vedea in tine o persoana placuta.Pentru a putea sa iti faci prieteni trebuie intai de toate sa fii un prieten bun cu tine insuti,sa tii la tine,sa te iubesti asa cum esti si abia atunci vei putea socializa cu cei din jur.Tu nu esti mai urat de cat altii si nu esti mai prejos de cat ei, toti suntem egali, insa tu te consideri mai inferior, iar acest lucru este vizibil, de aceea unele persoane te ignora.Fii increzut in sine, impune-ti autoritatea si nu avea asteptari prea mari de la cei din jur, pentru ca mereu vei fi dezamagit.Asteptarile noastre nu devin niciodata realitate, si ne dezamagim astfel doar pe noi insine.Sa cunosti oameni nu e greu, dar sa iti faci prieteni e mai complicat, caci ai nevoie de timp si rabdare.Prieteniile nu se leaga intr-o zi, uneori e nevoie de ani chiar, dar e un proces placut in care vei invata multe lucruri importante.Incearca sa te legi doar cu acele persoane care iti sunt pe plac, si nu accepta pe oricine in viata ta. Unii ar putea sa profite de bunatatea ta.Incearca sa nu te atasezi prea mult de oameni,e bine sa avem prieteni dar nu trebuie sa ne punem viata in mainile lor. Poti sa te duci la un club sportiv, la un cerc, la o sectie sau pur si simplu in locurile in care se intilnesc tinerii si sa cunosti acolo oameni noi. Poti incerca sa cunosti persoane si in mediul online, dar mai apoi trebuie neaparat sa va cunoasteti si in realitate caci prietenii online nu sunt cea mai buna alegere.Un simplu "Salut, ce faci" si poti porni astfel o lunga discutie.Ai mereu incredere in tine,si nu te simti inferior,fiecare om e special in felul sau,la fel si tu,si nu crede ca toti au o viata perfecta nu mai tu nu, fiecare om are greutatile sale in viata, unii au probleme cu prietenii, altii au probleme mult mai grave, important e sa trecem peste aceste greutati.Nu atrage mereu atentie la prostiile spuse de cei din jur, unii oameni vor doar sa te descurajeze, deoarece stiind ca nu se pot descurca cu propria viata prefera sa-si aline suferinta prin durerea altora, asa ca sa nu permiti nimanui sa te jigneasca cu adevarat.Mult succes!

| Getter123 explică:

As fi vrut sa va dau la toti cate o funda dar nu pot, voi da funda raspunsului care m-a ajutat cel mai mult, multumesc enorm

| eckblume a răspuns (pentru Getter123):

Cu drag! Din cate se vede, aici exista si oameni de treaba, care incearca sa ajute cu cele mai sincere sfaturi. Varsta ta e una minunata si e pacat sa te inchizi in tine, sa fii suparat. E important sa ai activitati ca sa ai mintea ocupata. Iar cand te enervezi ia telefonul si asculta melodia preferata sau una care e mai vesela, la mine functioneaza. Din obstacole/greseli/diferite intamplari inveti ce sa faci in viata. Seara frumoasa!