| JanaBucov a întrebat:

am o problema foarte mare cu un profesor. Trebuie sa mentionez ca sunt in gimnaziu ( clasa a8a ) si am un profesor de istorie foarte rau. Astazi la ora lui m am prezentat cu 2-3 suvite colorate doar cativa cm la varfuri in nuanta mov foarte deschis. M-a facut cu ou si cu otet, mi-a spus ca sunt o -de pe dn adica curva si ca am un caracter de strada si singurul lucru care l-am facut a fost sa ma joc cu parul, mare chestie, o alta colega i-a spus sa ma mute in alta banca ca o sa vorbesc toata ora si nu a fost asa nicicum. El este un profesor care nici macar nu ne preda din gura lui foarte rau, ne pune sa copiem pagini intrebi si sa conspectam lectii intregi si apoi ne asculta si ne da test pe lucruri pe care nu ai cum sa le pricepi ca nu sunt facute pe intelesul tau in clasa, pe el nu il intereseaza stie doar sa te faca de ras la ore si sa te i-a la misto. Aa si timp in care noi scriem de prosti lectiile el sta pe facebook si scrie mesaje noi daca ne uitam la ceas pe telefon face o galagie. Am nevoie de ajutorul vostru nu stiu ce sa fac sa anunt directorul imi este ca pic si eu si o sa am si nota scazuta la purtare.
Scuzati-ma am uitat sa mentionez ca acel profesor a umblat cu niste eleve, stiu asta in mod sigur ca s-a culcat cu ele.
Mie mi-a spus ca ma spune mamei ca am un comportament de curva si ca nu ii place caracterul meu. Bineinteles ca nu a zis direct curva a zis doar puncte puncte puncte, si i-am spus doar ca mami nu o sa imi zica nimic si sa ii dea mesaj dar bine inteles i am zis respectuos, nu am ridicat tonul. Deci ce parere aveti? Sa anunt doamna directoare? Imi este teama ca nu o sa pateasca nimic si o sa mi fie iar profesor si o sa ma lase repetenta/corigenta... ca oricum are boala pe mine

Răspuns Câştigător
| ladyMillion a răspuns:

Poti sa ii spui directoarei si mamei si cui vrei, dar de el ca profesor nu o sa scapi. Ca sa poti scapa de un prof, trebuie sa vii cu mai mult decat cu niste simple argumente, care, dupa parerea mea sunt cam slabute in cazul tau. Sfatul meu e sa nu il bagi in seama si sa stai frumusel in bancuta ta, iar in felul asta nu o sa aiba motive sa iti scada nota la purtare, si daca o sa inveti lectiile, cu atat mai putin sa aiba cum sa te lase corigenta. Eu te inteleg perfect, cu totii trecem prin perioada asta cand ajungem sa uram din tot sufletul un prof si ne imaginam la ora lui cum ii dam cu ceva in cap ca sa nu ne mai streseze. Dar trebuie sa intelegi ca daca te enervezi si iti faci inima rea din cauza lui si te gandesti cum sa scapi de el, iti faci rau tie, nu lui. In viata nu poti fugi mereu de lucrurile care nu iti plac, uneori trebuie sa rabzi si sa inghiti ca sa reusesti. Asa ca uita toata ura asta pentru el si demonstreaza-i ca esti o eleva mult mai buna decat poate el vedea, ca sa-i poti da peste nas.

| JanaBucov explică (pentru ladyMillion):

Iti multumesc mult de tot. Ma refeream ca daca ii spun doamnei director o sa imi scada punct pentru par.

| ladyMillion a răspuns (pentru JanaBucov):

N-are dreptul sa iti scada nota la purtare pentru felul cum decizi tu sa arati... E stric problema tawinking Bafta!

| CristianAlbert2 a răspuns (pentru ladyMillion):

Eu am avut și încă am profesori care au ceva cu mine, chiar daca nu le fac nimic. Când un profesor este ocupat sau nu poate veni la ora o trimit pe Bibliotecară, banca mea scârțâie daca te miști. Într-o zi când aveam ora de română, profa nu a putut sa vina că era ocupată prin alt oraș, și ne-o trimite pe Bibliotecară care toti o uram. Noua ne citea o poveste, și nu știu cum a scârțâit banca că dintr-odată s-a ridicat și mi-a tras o palmă din fundul curții de mi-au zburat ochelarii, după mine au mai urmat vreo 2 colegii care râdeau ca proștii că mi-a dat palma aia. Numai zic că a aflat și mama că i-au spus niste colege, a venit la școală să vorbească cu dânsa și cu directoarea, însă nu s-a întâmplat nimic