| winteregg a întrebat:

Am terminat clasa a VIII-a si urmeaza sa-mi aleg optiunule pentru liceu. Am nevoie de niste sfaturi.
Optez pentru profilul mate-info intensiv informatica pentru ca imi place matematica si ma descurc destul de ok.
Cei care ati terminat pe profilul mate-info, imi puteti oferi niste pareri? E greu?
Tin sa mentionez ca sunt ambitioasa si tin pasul cu lectiile, problema e ca am auzit ca se face multa fizica, materie pe care nu prea am studiat-o in anii de gimnaziu deoarece am avut un profesor care nu reusea sa stapeneasca clasa, astfel fiind numai rasete si neatentie la ora sa.
Revenind, la intensiv informatica, e grea materia?
Voi fi nevoita sa fac si naveta, daca ati facut-o, v-ati descurcat?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mentionez ca sunt ambitioasa si tin pasul cu lectiile," - nu mai ezita, du-te la mate-info, e cea mai bună alegere!

| winteregg explică (pentru sierra1):

Multumesc! =)

| sierra1 a răspuns (pentru winteregg):

Baftă, spune-ne ce ai ales!

| RainmakerX a răspuns:

Mate-info intensiv info aici.
O sa-ti fie greu numai la inceput la fizica. Probabil ca o sa iei o nota mica in testele initiale (care oricum nu se trec in catalog, iar anumiti profesori nici nu le dau). In fine, ideea e ca dupa aceste teste initiale, se incepe cu predarea materiei, deci nu are cum sa-ti dea note pe ceva ce nu a predat. Te descurci.

La informatica se incepe de la zero caci foarte multe persoane nu fac informatica prin gimnaziu.

La matematica poate sa fie destul de greu, in functie de profesor.
Teme sunt destul de multe, cateodata foarte multe dar anumiti profesori nu le verifica, spunand ca e treaba elevilor sa fie interesati.

Daca nu pierzi mult timp pe jocuri si seriale in week-end, iti ramane destul timp cat sa mai stai cu prietenele dupa ore in anumite zile. Daca pierzi timpul, mai ales sambata... asta poate sa fie o problema destul de mare caci in timpul saptamanii s-ar putea sa nu ai timp sau sa fii prea obosita.

Daca esti pasionata atunci urmeaza-ti pasiunea. Invata sa planifici lucrurile bine si o sa te descurci. O sa ai nevoie de un program de relaxare si scoala/teme in timpul saptamanii.

| winteregg explică (pentru RainmakerX):

Am inteles. Multumesc mult de tot!

| cosminandrei96 a răspuns:

Nu te speria de fizica, se reia oricum totul din clasa a saptea (bineinteles aprofundat).

Informatica nu este grea, este o materie foarte frumoasa, Dar asta este subiectiv. poate altora nu le place. Ideea aici este ca totul se lucreaza pe calculator si chiar este interesant.

Daca faci naveta banuiesc ca vrei sa mergi la Mate-info la un liceu In Bucuresti, nu? Sincer, este dificil, am avut rude care ai trecut prin asta, si este greu sa te scoli In fiecare dimineata la 5:00 ca sa mergi la liceu dupa ce te-ai culcat la 1:00 (crede-ma ca la mate-info nu e de gluma cu temele si proiectele acasa).

Acum este doar alegerea ta. Daca vrei sa te faci informatician, inginer, matematician este bine sa termini mate-info. Daca vrei sa te faci medic te duci la stiintele naturii.
In principiu de la Real (fie mate info, fie stiintele naturii) te poti duce oriunde.

Ps. Ce medie de admitere ai?

| winteregg explică (pentru cosminandrei96):

Multumesc mult!
Am media 8, 92. Intr-adevar, e cam mica.
Si nu un liceu in Bucuresti, ci in Brasov, dar e un oras mai indepartat de Brasov.
Oricum, inca o data, multumesc mult de sfaturi!