| Dragan_Luciana_ a întrebat:

Buna TPU! Am o problema,fratele meu este "sfânt" pentru părinții mei.
El nu face deloc curățenie și mă pune pe mine, daca nu fac ceva bine spune că sunt prost.
Nu mai suport.E o diferență de 5 ani între el și eu, eu am 13 el are 17 jumate. Mama mă ceartă doar pe mine și spune că sunt un nesimțit și că eu nu fac curățenie deloc și face numai el.
Spre exemplu ieri,erau cateva vase la uscat, 4 farfurii, 3 erau uscate,iar una nu. A venit mama de la lucru și a zis ca de ce nu am băgat vasele in dulap. Nu am putut sa îi explic pentru că mereu mă face mincinos,gras, nesimțit.
Niste idei sa o fac pe mama sa vadă răul din fratele meu,sau ce as putea sa fac sa mă înțeleg cu el, sau orice idee ajută. ♥️

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrea sa te invete sa fii gospodina, pentru viitor. Si bine face.

| dullcat a răspuns:

Buna.I-ai dat pana acum motive sa nu aiba incredere in tine? Ce se intampla nu e normal deloc.

| Smmo a răspuns:

Am cunoscut asemenea situatie de viata si mi-a fost rusine mie sa o aud pe mama impricinatului cum il denigra de fata cu straini. Mi-a luat ceva timp sa repar ce am mai putut repara. Ai nevoie de multa rabdare daca mama ta iti vorbeste in felul asta si sa inveti in timp sa comunici ceea ce vrei asa incat sa fie bine pentru toti. Sa nu lasi cuvintele lor sa te modeleze in sens negativ.
Cu siguranta ca mamei tale nu ii este usor cu doi baieti in casa si are nevoie de ajutor la treburi. Fratele tau poate ca are de invatat pentru facultate si in urmatorul an va petrece mai mult timp invatand, alegerea unei cariere si sa intri la facultatea pe care o doresti este ceva foarte important. Tu la randul tau urmeaza sa dai capacitatea, si tu vei avea destul de invatat. E bine sa faceti cumva sa va intelegeti si sa va ajutati unii pe altii.
Tu faci curatenie cand este mama ta acasa sau cand nu este? Adica se intampla sa faci tu treaba si sa spuna el ca a facut-o sau sa presupuna ea asa? Cand e pe-acasa mama ta ce faci tu si ce face fratele tau? Poti sa faci astfel incat mama sa te vada mai mult lucrand?
https://www.libris.ro/......25902.html