| June20 a întrebat:

Am o problema...in anul al 2 lea am avut o restanta, problema e ca de atunci am dat-o de 5 ori si degeaba. Invat mereu, e o materie usoara, dar profesoara nu vrea efectiv sa ma treaca. Nu ii inteleg comportamentul, iar acum sunt pe picior de a nu ma baga in licenta, am vorbit cu ea, i-am spus sa imi zica ce gresesc mereu ca m-am saturat. A spus ca o sa-mi spuna, dar a ramas cu spusul, e singura mea restanta, am fost un copil ok in cei 4 ani de facultate si nu stiu acum ce sa mai fac, am si moralul la pamant pentru ca nu-mi vine sa cred in ce hai isi bate joc de munca mea (mai sunt si alti colegi, dar de mine in mod special). Chiar nu stiu, daca nu ma baga in licenta ce sa fac? Sa-mi caut un job? Trebuie sa fac acel semestru suplimentar. Si apoi cand mai e urmatoarea sesiune de licente? In vara lui 2018? Multumesc si va rog sa-mi dati cateva sfaturi

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Salut, Madalina! Am mai auzit cazuri de student care au patit ca tine.Nici nu vreau sa-mi imaginez prin ce chin treci, despre sesiune, mai este si in septembrie sesiunea de licente de toamna, eu am dat in septembrie si nu te costa fiindca e acelasi an universitar, daca nu dai nici in septembrie si ramai pe anul viitor, ceea ce sper sa NU ti se intample, abia atunci platesti.Cum spuneam am mai auzit cazuri ca al tau.E clar ca aceasta profa s-a infuriat pe tine, ai facut ceva ce nu I-a picat bine ei, ceva ce nu i-a convenit. Daca nu te baga in licenta ti-am zis mai ai o sansa gratuita in toamna, dar de ce nu te duci la decan sau la rector sau la directorul de department? Nu se face niciun semestru suplimentar, eu nu am mai auzit de asa ceva, pur si simplu ramai cu restanta si atat.Da, daca nu te trece si nu si nu, viata trebuie sa mearga mai departe si sa iti cauti un job.Eu zic sa te duci sa incerci sa mai dai examenul si daca nu te trece sa te adresezi cum am zis rectorului, decanului etc.Nu se poate asa ceva! Sa pierzi munca de 4 ani pentru o profesoara! E strigator la cer! Iti doresc putere si sa tii capul sus! Si orice ai face sa ai grija sa nu te certi cu profa, sau sa te pui in gura cu ea. Evita sa ii dai motive sa nu te treaca. Vorbeste-i frumos.Mult success din partea mea! :*

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Muotumesc pentru fundita si succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Cere inspectie la ora respectiva!
In felul asta nu va avea de ce sa-ti puna nota mica, sau sa nu te treaca!

| mihai69 a răspuns:

Mergi la secretariat și cere un sfat.
Poți să ceri o reexaminare cu o comisie imparțială.