| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema.Eu am o profesoara ce pur si simplu ma uraste, desi nu i-am facut nimic.Nu ma place deloc. Mie oricum imi iesea media la romana(ea este profesoara la aceasta materie) 9, iar astazi m-a ascultat chiar pe mine, care spre mirarea tuturor aveam destule note.Am colegi care au de abia 2 note si pe ei nu i-a ascultat, m-a ascultat pe mine care aveam 5 notestraight face. Mi-a dat un 6 si mi-a stricat toata media, acum imi iese 8. Dupa ce mi-a dat carnetul, eu eram foarte nervoasa si mi-am aruncat cand eram la vreo 1 m de masa carnetul pe banca, la care ea a zis:Am vazut gestul tau dar prefer sa ma prefac ca nu l-am vazut.Imi venea sa ma duc si sa ii trag palme la idioata aia de profesoara, mereu mi-a stricat mediile fix pe sfarsit de semestru. Ceea ce m-a enervat si mai tare a fost faptul ca la 2 baieti care aveau doar 2 note le-a dat termen de o saptamana sa invete, le-a si zis din ce o sa ii asculte, le-a spus tot si ei au timp sa se pregateasca desi sunt elevi foarte slabi.Eu m-am dus acum ceva zile la ea si am intrebat-o daca imi da alta nota si a zis ca imi va da pe activitatestraight face. A fost o mincinoasa, si cand m-am dus sa ii dau carnetul ea calcula pe calculatorul ei media mea la romana de la notele de 8 in jos, pana a ajuns la 6 si a vazut ca atunci imi iese 8.Deci intentia ei era chiar acesta, sa imi iasa mie media 8.Eu nu i-am zis nimic, mai putin si ma apuca plansul de la atatia nervi.Eu o sa fiu sincera cu mama si o sa ii spun de nota mea, mama oricum stie ca profa are ceva cu mine.Ideea este ce as putea sa fac ca sa nu imi mai dea note atat de slabe? Si probabil ca o sa spuneti sa invat mai mult, dar odata eu am invatat totul la perefctie, am stiut totul, si profesoara fix pe sfarsit cand a vazut ca eu am stiut a inceput sa imi spuna sa extrag din poezia pe care am facut-o(care era apropo de 2 pagini) fara sa ma uit la ea in carte, asa din minte, sa ii extrag tot felul de versuri care avea nu stiu ce in ele.Si mi-a dat 8.Eu de unde sa stiu ca la literatura(unde chiar sunt buna) trebuie sa tocesti in loc sa intelegi. oricum va rog ajutati-ma la aceasta problema dau fundita celui mai bun raspuns.winking

Răspuns Câştigător
| NoName1234 a răspuns:

Of,ce profa. dn pacate nu prea ai ce sa faci sa mai intampla ca profesori sa aiba preferati si mai putin preferati sa zic asa, De exemplu a o colega in clasa care o prefera tot timpu vorbeste frumos cu ea, i-a dat odata un 10 doar pentru ca era ziua ei (ceea ce nu a mai facut la nimeni)ia mai dat un 10 la inspectie ca cica a raspuns la ora da de fapt nu a raspuns iar eu am stat cu mana sus toata ora ma durea si bratu si mie nu mi-a pus. blabla si cu mine ma uraste la teza mia scazut foarte mult pentru niste virgue sau chesti din astea si toate astea tot la profa de romana mi sau intamplat si mie. A da si profa de sport la fel pe aceiasi colega ca la romana o prefera si pe mine nu. De exemplu odata ia zis profa de sport colegei aleia pe un ton foarte frumos ca avea pretenti sa aiba parul prins la care ia a facut crize si a tipat la ea si doar a trimis-o in vestiar si tot 10 pe linie ia pus. Si peste cateva zile am uitat sa imi pun pantaloni in punga de la sport is i-am zis ca mi-am uitat sportu si ca imi cer scuze la care ea a facut o criza de nervi m-a dus in fata clasei si a zis "vedeti sunteti martori ca nu sia adus sportu...blablabla,tu fetito n-o sa ai media 10 la sport trec in vestiar" deci imi venea sa ma duc sai trag una.m-am abtinut. ce ma enervat atunci.Asta e nu ai ce sa faci cu proffesori astia happy

6 răspunsuri:
| deutSa a răspuns:

Poate profesoara nu are nimic cu tine. Poate a vazut ca ai note mari si a sperat ca stii de fiecare data cand te asculta.

Nu ai ce sa faci, decat sa vorbesti cu diriginta/dirigintele tau si sa-i explici situatia.El/ea va stii cum sa rezolve situatia sau sa vina mama ta la scoala.Altfel nu ai cum, decat sa inveti totul perfect perfect si toate poeziile care vi le da...happy

| diana_9296 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu acea profesoara sa intrebi care cauza de ce face asa, dar sa nu o iei cu tipatul ii spui frumos sau ar mai fi o cale sa-i spui doamnei diriginte sau domnului... sper sa te fi ajutat love strucklove struckwinking

| Assad a răspuns:

A mea mi-a scazut media la purtare pentru ca m-a intrebat unde e o persoana si eu i-am zis eu de unde sa stiu?laughing

| iulianamatematica_1575 a răspuns:

Stai cuminte in banca si ridica mana o sa vezi ca nu o sa iti mai strice media. poate ai facut vreodata ceva rau.

| Denesa a răspuns:

Pai te duci la diriga ta si ii spui ca mereu profa de romana ma pune sa fac lucruri pe care nu le stii. ii ceri sa te ajute sa te inteleaga profa de romana si ai sa vezi ce note bune oo sa aiwinking... desi am avut si eu probleme din acestea.am putut sa-mi rezolv toatewinking sper sa-ti fie de folos

| smEKerraAnNa a răspuns:

Heio ariana, te inteleg foarte bine fiindca si eu am o profa de romana care ma uraste.in primul semstru am facut cu alta profa romana si aveam numai note de 10 si toate mediile mi-au iesit 10
dar in al 2-lea semestru facem cu o bunica a doi colegi (care a fost profa dar s-a pensionat si a venit special sa-mi distuga viata)si ii favorizeaza.notele care le-am primit de la ea au fost 10, 9, 8 si 9 in teza
n-am stiut ce are cu mine la inceput dar am stat cuminte in banca i-am intrebat pe ceilalti colegi si am descoperit ca(odata in pauza-am zis ca era mult mai fain cu cealalta profa la toti ceilalti si m-au aprobat)si s-a suparat pe mine fiindca a auzit ceam spus
asa ca ai rabdare si afla ce a suparat-o, o sa reusesti iti tin pumni!laughing