| DiadianaMaria a întrebat:

Am o problema... In noua mea clasa exista 3 pitipoance care ma enervează la culmea. Își fac selfie-uri se îmbracă frumos si toti băieții leșina dupa ele. In clasa mai sunt 2 băieți care si-au facut un grup impreuna si toata scoala știe ca ei sunt cei mai populari. Eu învăț bine merg la olimpiade etc... Cu toate astea ei nu ma accepta si se comporta urat. Nici eu nu-i suport, nu suport sa vad atat de multa prostie in jurul meu, dar totusi cum as putea face sa ma știe scoala de fata populară. Nu stiu ce as mai putea face...

Răspuns Câştigător
| Memecy a răspuns:

NU trebuie să te schimbi pentru nimeni, nici nu trebuie să te faci plăcută de cineva. PUNCT. Pierdere de timp şi alte resurse + că poţi fi luat de bleagă etc.
Oricum vei fi pusă pe o poziţie inferioară în grupul lor dacă vei fi acceptată! Asa vrei? asta meriţi?
De ce ar trebui să te accepte cineva?
Popularitate?
Cântăreşte tu cât valorează!
Făcând sacrificii poţi intra în grupul lor, no problem, dar cum am mai spus... second place;
Dacă asta vrei e decizia ta. Cine te poate judeca?

Cât despre comportamentul urât
1. Ignoră-l.
Acuma deciza finală îţi aparţine!
O zi frumoasă să ai!

10 răspunsuri:
| Alllllexandra a răspuns:

Daca vrei sa fii populara, nici tu nu esti mai desteapta.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Uneori nu conteaza cate diplome ai, ci modul tau de a fi. Poate ii deranjeaza ceva la tine...
Dar, in orice caz, de ce sa le faci tuturor pe plac? Nu faci nimic. Ii lasi sa vorbeasca in continuare.

| Codeine a răspuns:

Nu ar trebui să te intereseze aceste lucruri în primul rând, ieși în evidență prin performanțe, prin implicarea a multor activități chiar și voluntariat. happy

| corbulalbrosu a răspuns:

In ochii colegilor fiecare este catalogat de fapt ce este acea persoana.Ramai asa cum esti, te asigur ca vei avea si tu admiratori dintre cei nepopulari dar posibil mai buni decat cei 2 smecherasi.

| T0T a răspuns:

Si eu vad fete care isi fac toata ziua selfie. Nu ai ce sa faci. Dac ai fii cu adevarat inteligent ai trata totul cu ignoranta si ti-ai vedea de treaba ta.

| Doub a răspuns:

Sa inteleg ca vrei sa devii si tu o "proasta" si o "pitipoanca"?

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

La noi in școală, sa fii fata populara înseamnă sa faci handbal neapărat, sa te împrietenești cu toate fetele de acolo, sa te îmbraci numai cu haine de firma, sa înjuri, sa nu ai note chiar asa bune, sa ai un smartphone foarte performant si, normal, sa fii o ***. Si eu sunt la fel ca tine, și am reușit sa fiu cat de cat cunoscuta, chiar daca nu respect nici macr una din regulile de mai sus. Pur si simplu, mi-am făcut multi prieteni de la alte clase si cea mai buna prietena a mea, este la alta clasa, este una dintre cele mai populare fete din toată școală.

| TanteMarianne a răspuns:

Unu la,mana tipele alea nu-s pitipoance,daca, se, imbraca frumos sau isi fac selfie-uri etc. si doar pentru ca,(dupa calculele mele, esti un pic geloasa,) nu trebuie sa te comporti ca un ultim agarici.ramai tu insuti. nu,prea,ai cum sa,devi populara daca inveti totul perfect. eu de,exemplu invat destul de,bine si sunt tacanita clasei(in sensul bun tacanita),pentrh ca ma tin de,soti dar si de scoala. poti sa incerci chestia asta,dar vezi ca nu tuturor le iese. trebuie sa-ti vina natural.cel mai bine eu zic sa,ramai cum esti poti sa fi doar ceva mai prietenoasa etc si nu te crede perfecta pamantului. daca vrei sa fi cea mai populara persoana din scoala,lasa-te de invatat ai apuca-te de nebunii.,mai bine nu. ori ramai cum esti ori incerci sa fi ca mine, dar, poate, nu o sa, functioneze!

| D5e1n3i5s9a a răspuns:

Nu trebuie sa bagi in seama. Nu trebuie sa te intereseze ca se imbraca frumos ca isi fac selfie-uri etc. E bine ca stii ca e mai important sa inveti acum decat alte porcarii de care o sa ai timp toata viata.

| anonimPopescu a răspuns:

Mai da-le si tu o tema, ceva. eu am o colega care invata binisor da nu da teme niciodata. cu ea se comporta foarte urat colegii, dar este si rea. Stau in banca cu ea si de exemplu o data i-a picat un pix pe jos si eu am vrut sa fiu dragut si sa-l ridic, ea aproape mi-o rupt mana, o pus piciorul repede sa nu pun eu mana pe el. Eu unu cred ca daca le-ai da temele, i-ai ajuta la teste. Te-ar lua in ochi buni si nu s-ar mai purta urat. Acum depinde si la ce liceu esti, eu sunt la un liceu vai si amar, daca tu esti la un liceu bun si vrei sa ai medii mari gaseste-ti un grup cu persoane care invata mai bine si nu au atatea aere. Daca chiar ti la scoala si nu iti plac fetele/baietii aia, mai bine vezi-ti tu de scoala. O sa apeleze ei la tine la un moment dat.