| Matei4 a întrebat:

Am o problema..Mereu ma gandesc la ce va fi si cum va fi dupa moartea parintilor mei. Uneori ma simt asa trist la gandul ca ei vor muri incat ma simt ca si cum ei deja ar fi murit. Cum fac sa nu ma mai gandesc la asta? Totusi am 14 ani si ei 44 si 48...nu cred ca e cazul sa ma gandesc la asa ceva...

Răspuns Apreciat de Editori
| AndaAlexandra a răspuns:

Moartea este ceva normal și de asemenea inevitabila. Adică, până la urmă cu toții vom ajunge acolo, unii mai devreme, alții mai târziu.
Tot ce trebuie sa faci e sa profiti de prezenta lor, sa le arăți cat de mult înseamnă pentru tine. Sa îți petreci cat mai mult timp cu ei, pentru că mai tarziu, vor rămâne în amintirea ta.
Nu trebuie sa te mai gândești la asta. Profita de fiecare moment.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gândi bro, nici nu au depășit 50 de ani, mai au destul de trăit. Și oricum, vrei sa trăiască pana la 100 de ani sau ce? Ce e după 80 de ani e chin deja, abia se mai mișcă, nu se mai pot îngriji. Nu ar trebui sa te gândești la asta, ocupa-ti timpul cu altceva. Nu se gândesc ei, dar te gândești tu?

| whatevernvm a răspuns:

Doar petrece cât mai mult timp cu ei în loc sa l pierzi gândindu-te la asta.
Eu obișnuiam sa cred ca dacă mi mor părinții voi muri și eu când eram de vârsta ta, nu mi vedeam viata fără ei, era cumplit gândul.
La 17 ani mi am pierdut mama, iar cu timpul m-am obișnuit cu ideea și cu gândul.
Singurul regret era ca nu am petrecut cu ea atâta timp cât as fi vrut.
Asa ca petrece ți timp cu ei, fa i prietenii tai și învață tot ce poți de la ei.
Moartea e grea, dar e normala, iar cel mai probabil ai tai mai au cel puțin pe atât de trăit.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să accepți că într-o zi toți vom muri.
Nu poți să trăiești cu frica asta mereu.
Încearcă să vorbești cu psihologul scolii despre această frică.

| Matei4 explică (pentru whatevernvm):

Dar de ce a murit?

| whatevernvm a răspuns (pentru Matei4):

Probleme de sănătate pe care nu le-a descoperit la timp.
Dar nu se întâmplă tuturor asta, sunt doar cazuri. Tu stai liniștit și nu te gândi departe