| VGC a întrebat:

Am parul foarte ars din cauza ca am folosit prea des placa, si nu vreau sa il tundcrying(.As putea s aii fac ceva sa isi revina?

10 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Ai putea folosi un spray specealizat care sa protejeze parul, inainte de a ti-l face cu placa

incearca un sampon pentru disciplinarea parului, asociat cu un balsam de acelasi tip, apoi un ser regenerator pentru varfuri despicate.

| ViseColoratee a răspuns:

Nu prea ai ce sa ii faci, din pacate. Dar poti sa folosesti niste remedii incat sa se observe mai putin happy.
Pentru inceput, nu mai folosi niciodata placa. Altfel risti sa-ti si cada parul, daca e asa de ars.
Folosesti masti pentru par! Sunt tratamente naturiste, care nu au ce rau sa-ti faca big grin. Uite cateva :

Dupa ce te speli pe cap, clateste-ti parul cu ceai de musetel, sau cu zeama de la o lamaie.

2 linguri ulei de masline + 1 galbenus de ou + cateva picaturi de lamaie apoi, omogenizate se aplica pe parul curat, se sta 45 de minute, dupa care se spala cu sampon;

balsam+ 2 linguri smantana + 1/2 lingura de ulei de germeni de grau + 1 lingura suc de lamaie.
Se omogenizeaza si se intinde pe parul umed dupa spalare, se sta 15 min. si apoi se clateste. Se aplica 1 data pe saptamana.

| MetalHead04 a răspuns:

Foloseste cat mai multe masti cu uleiuri,crede-ma si eu am avut parul distrus, de la decolorare si am folosit masti cu ulei de masline, ricin, cocos si ce mai gaseam, acum am parul lung si frumos dupa numai 2 luni

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Poti folosi masca pentru par cu ulei de ricin, ulei de masline si oua.Este pentru repararea parului si ii confera stralucire.Dar va trebui sa renunti cat de cat la placa de par daca vrei sa functioneze.Baftawinking

| VGC explică (pentru AiEnmaYuuki):

Am fost la framacie si am intrebat de o masca de par pentru parul ars.Ar fi mai bine sa iau de la farmacie?

| AiEnmaYuuki a răspuns (pentru VGC):

Da ai putea face si asta.Sunt sigura ca iti va recomanda o masca de par foarte buna.Pana la urma orice e bun, atata timp cat renunti la placa de par pentru un timp.

| simonafrumoasa a răspuns:

In primul rand renunta la placa de par! foloseste-o numai in situati speciale. sau daca vrei poti folosi si numai fixativul. intr-adevar poti folosi mastile cu uleiuri numai sa nu exagerezi cu cantitatile de ulei pentru ca o sa ti se ingrase parul foarte repede. foloseste un sampon special pentru regenerarea parului si un balsam dintr-o farmacie sau de la un stand special pentru ingrijirea parului. poti folosi si ceva de la coafor daca iti permiti. te duci la cuafeza si o intrebi ce balsam este bun, asta bineinteles daca ai varsta necesara sa faci asa ceva ca sa nu te faci de ras in fata cuafezei. spalal, hidrateazal corect. si eu stiu ca probabil ti la parul tau dar macar varfurile le poti taia. numai putin, cat sa nu se vada. piaptanal regulat dar nu trage de el. si sa nu iti pieptani parul cand este ud ca o sa se rupa usor. poti folosi si o chestie de aia pentru masarea scalpului. si mangaieti usor parul la radacini. cand iti inchei parul de clatit dar bine date cu un jet de apa rece. dar sa nu iti inhete capul numai asa putin mai rece. in nici un caz sa nu te dai nici macar cu un jet de apa foarte calda spre fierbinte, este foarte rau si il distruge. bafta multa si sa nu te lasi ca e pacat cand inca il poti face din nou sanatos. e foarte important la o fata sa aiba un par frumos. bafta! ai mare grija ce faci! PUP!

| Daiianna a răspuns:

Nu, singura solutie e sa indepartezi parul ars, sau macar varfurile arse si dupa, inainte sa te indrepti, sa folosesti u nspray de par special ca placa sa nu`ti arda parulhappy

| Nyko13 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti tai putin varfurile si dupa aceea ai nevoie de ceva masca ca sa ti se regenereze, si neaparat sampon+balsam sau daca nu vrei sa iti cumperi sampon si balsam separat incearca Nivea sampon+ balsam este 2in1 este foarte bun... sper ca te-am putut ajuta

| GothicMuffin a răspuns:

RENUNTA LA PLACA DE PAR!

Pe langa ca aceasta distruge parul, provocand chiar si caderea sa, placa mai retine si praful si murdaria in par si se poate ajunge pana la paduchi...
WEACHHH

Ar fi ideal daca ai putea consulta un specialist deoarece parul poate sa nu reactioneze deloc la unele tratamente (ca si la sampoane).

In cazul in care nu vrei sa il tunzi, timpul va avea cel mai important rol in regenerarea parului tau.

Incearca sa tai putin din varfuri si sa ignori cunostintele si prietenii care iti zic ca iti sta mai bine daca folosesti placa.

Incearca sa fii cat mai naturala!