| Alisstor a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor. O plac de ceva timp pe o fata, insa imi este colega de clasa. Si respect principiul "fara relatii in clasa", insa parca e prea greu. Sa fiu sincer, i-am zis ca o plac, sperand ca daca va stii, ca daca voi fi sincer, nu ma va ignora daca ea nu ma va placea etc. De cand i-am zis, este mai distanta de mine. O simt ca se preface si incearca sa fie draguta dar ideea e ca ma evita cat de mult posibil (si ma face sa ma simt prost. Eu chiar tzin la ea, si nu ma intereseaza daca nu va fi nimic intre noi -ce ma si astept de altfel-). Azi iar am incercat sa-i mai zic ceva pe mess si am incheiat spunandu-i ca o sa "avem luni o discutie", dar nu am zis-o cu subinteles ostentativ, sau ceva de genul, iar ea - sunt 100% sigur - m-a trecut pe invisible (doar pe mine, desigur). Sunt oarecum suparat pe ea, insa nu ii pot zice si nici nu am de gand sa-i zic nimic urat... doar o plac. Cum credeti ca ar trebui sa procedez luni? (ce sa-i zic, cum sa ma comport, modul in care sa abordez conversatia ca sa nu se supere si sa nu ma mai evite). Si aveti cumva idee de ce ma ignora? (incerc sa fiu cat de dragut pot cu ea. Si eu consider ca imi iasa.) Funda si multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna! Poate ca ei ii este frica de o viitoare relatie si de aceea te evita, crezand ca poate face acest lucru la nesfarsit, ca te va putea evita mereu. Du-te, luni la ea si spune-i sincer dar ferm:
"eu te plac, spune-mi, ma placi sau nu? Ca sa stiu, daca nu ma placi, nu mai are rost sa te stresez, deci daca nu iti convine compania mea, si nu ma placi spune-mi-o pur si simplu, vor accepta situatia desi cu greu recunosc, caci te plac mult..."
Eu zic ca ar merge, fara ocolisuri si direct la subiect.
Mult succes luni si o zi buna!
Apropo, ai putea sa-i lasi si mesaj pe mess, chiar daca nu e online. Uneori, mai usor te exprimi cand nu esti fata in fata cu persoana, sau ea nu iti citeste in momentul de fata mesajele.

3 răspunsuri:
| MissL a răspuns:

Deci in locul tau, as gandi mai optimist... tu deja esti sigur ca nu vei avea o relatie cu ea. Si renunta la principul "fara realtii in clasa", in perioada scolii/liceeului, adolescentii ar trebui sa aiba cat mai multe relatii, chiar si de genul asta. Luni ar trebui sa-i spui ce iti sta pe suflet, spui ca ti se pare ca te evita, vezi in functie de raspunsul ei poate o inviti in oras sa mai vorbiti. Sa fi calm serios, da-i o senzatie ca esti putin suparat pe tot ceea ce se intampla cu ea si cum reactioneaza fata de tine. Ai grijawinking

| tall a răspuns:

Pur si simplu mai spune-i o data ca iti place de ea (eventual cu niste texte originalehee hee ) si cam atat. Sunt sigur ca se va rezolva totul doar daca ea iti va da in cele din urma un raspuns. Si inca ceva, incearca sa nu devina stanjenitor (printr-o gluma, nu stiu ceva de genu) pentru a nu te evita si mai mult in cazul in care spune nu.

| florina_1546 a răspuns:

Stiu cum e, nu am simtit pe pielea mea dar si eu am in coleg in clasa care ii place de o colega i-a spus, i-a cerut prietenia si s-au pus impreuna dar sau certat in fine nu conteaza asta...Conteaza faptul ca ea acum crede ca tu ai face orice pentru ea si se simte prost, luni cand ajungi la scoala nu o baga in seama daca te baga ea bine daca nu tot bine iar daca ea tine la tine cu adevarat o sa vina si o sa te bage in seama... daca vrei mai multe detaliiwinking add: flory_200950