| Bianca123456789016738 a întrebat:

Am o mare problema, sunt in clasa a 8-a si ai mei m-au pedepsit urat rau de tot. Acum scriu aceasta intrebare pe ascuns. Deci eu nu mai am voie sa fac nimic,nu am voie sa ascult muzica,sa ies afara,sa stau pe telefon, sa desenez, sa citesc, nimic! Am voie decat sa invat si daca vreau 10 min pauza pe zi in care sa ma uit pe pereti trebuie sa il intreb pe tata! Au exagerat grav, iar motivul nu este chiar asa de grav. Toata asta din cauza ca meditatorul meu de mate a sunat de 3 ori ca cica eu nu imi fac tema,dar mereu ma chinui sa o fac cat de bine pot si mama il crede. Am incercat sa le arat caietul si au zis "nu vreau". Nu stiu ce sa fac,mi-a stricat Craciunul de tot. Tata voia sa imi ia telefonul si sa imi dea un fost telefon de al mamei care abia mai merge! Am avut noroc ca le-am zis ca daca fac asta ma sinucid, ca eu nu pot trai asa si ma pis pe ea de viata de rahat. In fine asa mi-am pastrat telefonul dar acum nu stiu ce sa fac sa scap de pedeapsa! Nu am mai vb cu ei si daca ma intreaba ceva le raspund ca si cum nu am chef de ei ca sa vada ca nu ii mai suport! Vreau sa dispara, eu nu pot trai asa! Da sunt un copil rasfatat si nu suport sa patesc eu toate astea pentru o minciuna! Le-am zis in fata ca pentru mine telefonul e mai important decat ei doi si cred ca mama a fost devastata dar sincer va zic ca nu imi mai pasa! Si eu am fost la fel cand am auzit. Cat de curand o sa fie ziua celei mai bune prietene si eu nu o sa pot sa ma duc pentru ca niste prosti nu vor. Minunat. Ii urasc din toata inima acum. Imi distrug tot! Au zis ca o sa imi dea tot inapoi cand o sa fie multumiti de notele mele dar chiar nu am note proaste... In fine nu vreau sa invat mai bine pentru ca dupa o sa creada ca am facut o pentru ca au zis ei si nu vreau. Daca o fac, o fac ca vreau eu. Ce sa fac in situatia asta ca sa scap mai repede? Poate sa ma prefac ca plang de cate ori ii vad si daca intreaba sa le zic ca nu ii mai suport si nu mai suport asta? Ajutor pls.

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Frate chiar esti rasfat, si te comporti ca o taca de 5 ani. Cunosc oameni care nu doar ca iti luau telefonul, dar iti dadeau si niste palete sa iti intre mintea inapoi in creieras. Auzi, cica te sinucizi fara telefonlaughing) Iti puneam un cutit in mana si ziceam hai sa vadlaughing

| Andreeush a răspuns:

Și cu ce crezi că te putem ajuta?
Mai bine ți-ai schimba atitudinea.

| Bariel a răspuns:

Pare putin deplasat ce ai spus, posibil sa nu ne spui intreg adevarul. Acum iti spun o posibila solutie dar e destul de riscanta deoarece nu stiu personalitatea parintilor tai dobitoci. Eu as face fix opusul, as accepta pedeapsa dar as inceta treptat activitatea scolara, vor inebuni la inceput, posibil sa fi si batuta daca sunt adesea violenti, dar in ce ai scris mai sus am observat vulnerabilitatea lor. Ei iti doresc un viitor mai bun, principiul "fara carte nu ai parte", dar datorita sistemului nostru de invatamant principiul asta nu mai are cine stie ce valoare...ca cum avea pe vremea lor, oricum sa ne intoarcem la solutie. Vazand ca in ciuda pedepsei lor tu renunti la ce isi doresc ei cel mai mult de la tine, vor fi nevoiti sa si schimbe ștafeta, normal ar fi sa incerce sa discute cu tine si sa te convinga sa ti reiei activitatea dar pot fi imprevizibili, atunci trebui sa intervi cu cuvinte bine alese si sa ti impui propriile principii, le spui ca nu e ok cum au abordat situatia si ca ai prefera sa nu mai intample. Eu spun ca daca nu rezolvi problema asta, probabil vei ajunge olimpica pe tara sau ceva, dar e irelevant deoarece îti vei ura parintii ca ti au rapit tot ce e mai frumos la partea de a fi copil, libertatea... Acum planul asta e destul de tricky, deoarece trebuie sa ti analizezi parintii tu stii cel mai bine daca v a functiona, daca parintii tai sunt imprevizibili etc. Deasemenea din frustrare poate nu ne ai spus nici jumate din adevar, cine stie ce ai facut si poate iti meriti pedeapsa asta.

| NarcisIfrim a răspuns:

Vrei sa te ajut cu o franghie cu niste benzina si un chibrit? Parintii tai te-ar lasa in pace daca tu ai invata si ai demonstrat ca ai invatat si nu le-ai mai vorbi asa.
Tu hanar nu ai ce insemna un parinte in viata, sau ambii parinti care nu sunt divortati si incearca sa iti ofere un viitor.
Deschide ochii aia ca de asta esti a 8 a.

| Ștefaniq a răspuns:

Fato, ești prea răsfățată și enervantă. Dacă nu ești mulțumită, sari pe geam și pleacă unde vrei. Dacă nu vrei să fii pedepsită, nu mai respecta regulile. Oh, AI 14 ANI! Ce dr*cu e în capul tău. Dacă aveai 18 mai ziceam. Așteaptă și tu să mai crești, o să fie altfel. Asta este, ești pedepsită, nu e sfârșitul lumii. Și meriți să fii pedepsită. Eu nu cred că proful de meditație a vorbit aiurea, doar nu ai chef să îți faci tema, iar părinții tăi s-au săturat. Înțeleg că nu iți place matematica, dar nu ai ce face. Ești a 8, ai examen, trebuie să o înveți. Ți-ai stricat Crăciunul singură.

| NevverGhost a răspuns:

Fute-te

| FDJYHRF a răspuns:

Daca eu faceam asta imi spargeau telefonul in cap. Pe deasupra mai luam si o bataie cu pumni, picioare, curele, nuiele si mai vedeam cadouri la primavara. Zici ca vrei sa scapi de pedeapsa, pune dracu mana si arata-le ca inveți. hai serios te sinucizi fara telefon, cea mai buna pedeapsa pentru tine ar fi sa iti mai cumpere niciodata telefon iar pe asata sa il sparga sau vanda. Asa sunem majoritatea despre parintii nostri cand suntem frustrați. Ei iti vor binele iar daca nu itidai ica seama de asta, atunci mai ai de crescut.

| FDJYHRF a răspuns (pentru FDJYHRF):

Sa NU iti

| Bianca123456789016738 explică (pentru FDJYHRF):

Nu ei mi-au cumparat telefonul? Eu l-am luat fara ajutorul lor si nu aveam de gand sa ma sinucid oricum am zis decat ca sa nu il ia?