| Elide a întrebat:

am si eu o poveste de spus.Am fost intr-o relație cu un băiat în decembrie, prima mea relație, daca se poate spune asa deoarece am vorbit doar pe net, era o distanță de 120 km între noi, cred ca si de asta m-a parasit, nu ne-am intalnit, imi spunea ca asteapta sa vina sa ma vada, iar apoi s-a schimbat la 180 de grade,si m-a luat cu minciuni astfel încât să-si duca la îndeplinire scopul de a avea un motiv sa se despartă de mine. Ce-i drept cred ca a mai vorbit si cu altele, ce vreau eu sa spun este că m-a marcat, noi am vorbit în decembrie, am plâns apoi dupa ce s-a despărțit de mine.Si mi-am revenit foarte repede, ba chiar ajunsesem sa-l urăsc si nu credeam ca l-am iubit fiind ceva fulgerător,dar din luna mai nu stiu ce se intampla cu mine de sufăr încontinuu,simt ca mor. Am suferit toată vară, am plâns tot iulie, din disperarea mea am făcut un Facebook fals si i-am dat cerere sa vorbesc cu el sa vad ce mai face si parca era alt om, mult mai sincer, cu totul diferit în ce era în decembrie, el nu știa cine sunt. Mi-a zis ca umblat cu multe fete si nu o poate uita pe cea din liceu, ca doar pe acea fata a iubit-o din suflet chiar daca nu a avut o relație cu ea,el a fost îndrăgostit în permanență de ea. M-a dărîmat,efectiv m-a dărîmat tot ce mi-a zis,a zis ca dupa liceu a avut o grămadă de relații, dar nu a mai putut să se atașeze de nicio fata, am simțit cum mor în interiorul meu, voiam să nu mai simt nimic, regretam ca mi-am făcut Facebook sa vorbesc cu el,pur si simplu,dialogul cu el m-a omoară,am zis ca-mi revin acum în toamna ca o sa ma mut intr-un alt oras sa cunoasca persoane noi,dar eu nu pot trece peste, stiu ca suna absurd, probabil veti zice "parca ați fost căsătoriți ".
Si e atât de departe de mine crying crying
Ce ma sfătuiți să fac, sunt intr-o suferință de 4 luni de zile

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca crezi ca nu te-a descoperit si ce a spus a fost din suflet,
trebuie sa intelegi niste lucruri:

--Ca nu te iubeste (nici pe tine, si nici pe altele), si nu e el vinovat de asta. Cred ca nu ti-a spus in fata despre fosta lui "iubire" din respect si compasiune, stiind ca o sa suferi.
--Iubire cu de-a sila nu se poate. Ai intelege asta daca un baiat pe care NU il placi s-ar indragosti de tine si ti-ar marturisi dragostea, moment in care tu, scarbita, nu ai sti cum sa-l iei sa nu ii frangi speranta si inima. NU conteaza motivul pentru care nu l-ai placea, conteaza doar efectul.
--Decat sa suferi pentru cineva care nu a stiut sa te pretuiasca, mai bine ridici fruntea, zambesti, ramai optimista si cauti pe altcineva!
De preferinta, mai din apropiere. Nici baietilor nu le plac fetele cu psihicul la pamant, si asta pare a fi calea spre care te indrepti tu, incet si sigur.
--Exista foarte putine sanse sa se intoarca vreodata la tine, dar totusi, exista. E alegerea ta daca vrei sa astepti. Cel mai intelept ar fi sa te resemnezi si sa il uiti. Si il poti uita cel mai usor fie gasindu-ti o ocupatie, fie inlocuindu-l.
Iti doresc sa ai mai mult noroc decat atunci cand l-ai gasit pe el!

| Elide explică (pentru NLS):

Multumesc pentru sfaturi, chiar sunt cu psihicul la pământ, abia dacă mai zâmbesc, sunt fara viața, si cred ca sunt asa de cand am pus iubirea pe primul loc în viața mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cât e la distanta mai mare. Cu atât doare mai mult crying

| Elide explică (pentru anonim_4396):

Daaa.doare,mai tare ca o rană fizica

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Da doare, dar nu la fel de tare ca prostia ta.mult mai Sincer huh? ...De ce ai acceptat sa zica despre altele cand iti scrie? Banuiesc si eu ca te-a daramat asta, sa-l lasi sa te trateze ca pe un gunoi.

| Elide explică (pentru anonim_4396):

Da,recunosc,am fost si sunt o fraiera ca inca sufăr si nu.mi revin, dar n.am ce sa fac, asta.i mai presus decat mine, am fost întotdeauna puternică.Off, nu stiu de ce.ti spun tie toate astea, ca oricum numai la mișto răspunzi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Nu, nu suferi din asta. Suferi din singuratate. In care te-ai bagat si stai singura.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Niciodată să nu te stresezi pentru chestii ce țin de trecut și care îți răscolesc prezentul. Odată ce ți-ai vărsat lacrimile, nu mai aduni altele. Poți sa iubești dar e o prostie să suferi. Trebuie să mergi mai departe, dar fără a avea puterea de a face asta, rămâi doar cu obsesia, din moment ce simți ca nu mai ai un rost in lume.